İBB'den Vaniköy Camisi'nde çıkan yangına ilişkin açıklama

İBB'den Vaniköy Camisi'nde çıkan yangına ilişkin açıklama
Tarihi Vaniköy Camisi'nin yangından kısa süre önce vakıfa devredildiği öğrenilmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İtfaiyesi’nin yaptığı inceleme sonucunda, Üsküdar'daki tarihi Vaniköy Camisi'ni kullanılamaz duruma getiren pazar günkü yangının elektrik tesisatından kaynaklandığı anlaşıldı.

Geçtiğimiz pazar günü Üsküdar'daki tarihi Vaniköy Camisi'nde meydana gelen yangının çıkış kaynağı tespit edildi.

İBB'den yapılan açıklamaya göre,15 Kasım’da Vaniköy Camisi’nde yangın başladığı ihbarı üzerine harekete geçerek olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.

Üsküdar, Kadıköy ve Ümraniye istasyonlarının müdahalesine Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı ekipler de denizden destek verdi. Yoğun çaba sonrası yangın söndürülerek olay yerinde inceleme gerçekleştirildi. İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı ekiplerin yaptığı incelemelerde yangının elektrik tesisatından meydana geldiği anlaşıldı.

İTFAİYE'DEN RAPOR

angının, tesisat kablolarında oluşan elektriksel ısınmadan kaynaklandığı sonucuna varan yangın raporu şöyle:

"Camide meydana gelen yanma olayına yapının çevresinden ve merdiven araçları ile havadan çatı kısmına tarafımızdan müdahale edilmiştir. Kıyı emniyete ait üç adet kurtarma botu deniz tarafından yangına müdahale çalışmasında bulunmuşlardır. Yangın kısa sürede kontrol altına alınmış olup, soğutma çalışmaları yapılmıştır. Binanın cami ve lojman olarak kullanılan ahşap olan kısımları ile dahilindeki eşyalar, çatısı ve elektrik tesisatı tamamen yanmaktan, kagir olan kısımları ve minarenin sıvaları dökülmekten binanın ön cephe bahçesinde bulunan çınar ağacı kısmen yanmaktan zarar görmüştür. Ayrıca caminin doğu cephesinde park halindeki yasal sahibi tespit edilemeyen 34… plaka sayılı Alfa Romeo marka aracın muhtelif kısımları aşırı hararet nedeniyle kavrulmaktan zarar görmüştür.

Yangının seyri ve söndürülmesine müteakip yapılan araştırma ve inceleme neticesinde; cami dahilinde bulunan lojman sakinleri tarafından bir koku hissedilerek güney cephedeki yalının teknik personeli ile cami dahili kontrol edilerek elektrik sigortalarının kapatıldığı öğrenilmiştir. Olay mahalin de yapılan araştırmada yangın başlangıç ve ağırlık sebebinin camiye girişe göre sol asma kat 2. pencere civarı olduğu tespit edilmiştir. Bu bölümde yapıla araştırmada; camiye girişe göre sol duvarda elektrik dağıtım panosunun olduğu, devamındaki pencere boşluğunda elektronik ses sistemi, kamera kayıt cihazı ve klima ünite tesisatı bulunduğu görülmüştür. Bu bölgeden dağılan ve ahşap kaplamaların arasından geçen çoklu elektrik tesisat kablolarında oluşan elektriksel ısınma sonucu izolasyonlarının tutuşmasıyla (Bu kısımdaki tablo kesitlerinde, renk değişimi, yapışma, boncuklanma vb. emarelere rastlandığı) yanmanın başladığı, ahşap döşeme malzemeleri ve çatıya sirayet ederek binanın tamamına yayılması neticesinde yangın olayının meydana geldiği kanaatine varılmıştır."

GETÇTİĞİMİZ HAFTA VAKFA TESLİM EDİLDİ

İstanbul Valiliği, tarihi camide çıkan yangına ilişkin soruşturma başlatıldığını duyurmuş, caminin geçtiğimiz hafta vakfa teslim edildiği öğrenilmişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar