İBB'den Soylu'ya yanıt: Belediyemizde terörist çalışmamaktadır, çalışamaz

İBB'den Soylu'ya yanıt: Belediyemizde terörist çalışmamaktadır, çalışamaz
Yayınlanma:
A+ A-
Bakan Soylu'nun İBB'de 'terör örgütleriyle irtibatlı personel olduğu' iddialarına İBB'den yanıt geldi. Açıklamada "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde terörist çalışmamaktadır, çalışamaz" ifadeleri yer aldı.

Artı Gerçek- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bünyesinde "teröristlerin barındırıldığı" iddialarına büyükşehir belediyesinden yanıt geldi.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan İBB yönetimi, bağlı kuruluşlar ve iştiraklerinde işe alımların tüm ilgili mevzuat hükümlerine uyumlu şekilde yapıldığını vurguladı.

İBB'nin Bakan Soylu'nun açıklamalarına cevaben yayımladığı açıklama şöyle:

"İBB, bağlı kuruluşlar ve iştiraklerinde işe alımlar tüm ilgili mevzuat hükümlerine uyumlu şekilde yapılmaktadır. Hatta sayın bakanın ilk açıklamasında ifade ettiği 557 terörist çalışıyor açıklaması da dahil sayın Valilik ve Bakanlığa yazdığımız yazılar halen cevap beklemektedir.

Bu kapsamda 24 Haziran 2019 tarihinden bugüne toplam 28.700 kişi işe alınmış, 19.907 kişi işten çeşitli sebeplerle ayrılmıştır. İşe girişlere ve çıkışlara kış yol bakım, cankurtaran gibi mevsimlik işlere her yıl düzenli olarak yapılan süreli işler de dahildir.

Anayasa Mahkemesi'nin Eylül 2019 tarihinde aldığı karar gereği, Eylül 2019-Nisan 2021 arasında arşiv araştırması, güvenlik soruşturması yapılması kanunen mümkün değildir.

'17 BİN 839 KİŞİNİN ARŞİV ARAŞTIRMASI YAPILDI'

Bu tarihler arası haricinde işe girişi yapılan 17 bin 839 kişi için arşiv araştırması talebi yapılmış, bugüne kadar 15 bin 277 tanesine cevap alınmıştır. İlgili mevzuatta açıkça belirtildiği üzere arşiv araştırması talebi 30 iş günü içerisinde cevaplanması gerekirken taleplerimiz ortalama 90 günün üzerinde cevaplanmaktadır. 180 günden fazladır cevap beklediğimiz 33 kişi vardır. Bu durum işlerin sürdürülebilirliği ve vatandaşa sunumu konusunda kurumlarımızı çok zorlamaktadır.

'ŞÜPHELİ 64 KİŞİNİN İŞ İLİŞKİLERİ SONLANDIRILDI'

Tüm bu araştırma taleplerine alınan cevapların içerisinde toplam 64 kişiye ilişkin raporda terörle ilişkili soruşturma ya da suç unsuruna rastlanmış ve bu kişilerin iş ilişkileri aynı gün içerisinde sonlandırılmıştır. Bunlardan 3'ü 2019 öncesi girişlidir. Bu raporların sadece 22'sinde geçmişte kesinleşmiş bir cezası olan kişi görülmektedir. Yani diğer raporlar aslında sürmekte olan bir soruşturma ya da incelemeyi ifade etmektedir.

'KAMU KURUMLARINDAN GELEN HER BİLGİ TİTİZLİKLE İNCELENİYOR'

Birçok asılsız suçlama da bu dönemde kurumları ve insanları mağdur etmiştir. Örneğin; bu dönemde gazetelerde 33 çalışana ilişkin haberler yapılmış, bu çalışanların 15'inin arşiv araştırması dahi temiz gelmiştir. Halen çalışmaktadırlar.

Sonuç olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde terörist çalışmamaktadır, çalışamaz. Devletimizin ilgili birimlerinden gelen ya da gelecek olan her türlü bilgi titizlikle ele alınmakta ve gereği de yapılmaktadır, yapılacaktır. Milli Güvenlik konusundaki hassasiyetimiz vatan sevgimizle beslenen yönetim kültürümüz gereği tartışmaya kapalıdır."

NE OLMUŞTU?

Belediyelerle ilgili yürütülen terör soruşturmalarına dair kamuoyuna açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB'de 1168 kişi veya yakınının terör örgütü iltisakı olduğunu iddia etmişti.

Bakan Soylu, İBB'ye yönelik soruşturma hakkında, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilk defa işe aldığı 15 bin 125 kişi hakkında hiçbir güvenlik soruşturması talep etmemiş, değerlendirme komisyonu oluşturmamıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde işe alınan 1668 kişinin veya yakınının terör örgütü irtibatı/iltisakına dair kaydı ve adli kayıt bulunduğu belirlenmiştir. Söz konusu 1668 kişinin terör örgütlerine göre dağılımı şöyledir; FETÖ/PDY 875, PKK/KCK 432, DHKP/C 143, THKP/C 66, TKP/ML 64, MLKP 33, DEAŞ 3, El Kaide 1 ve diğer örgütler 51" ifadelerini kullandı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yaptığı basın açıklamasında Soylu'ya "Yalan ve iftirayı kendine huy edinmiş bir kişi diyerek şöyle konuşmuştu:

"Benim bildiğim içişleri bakanı az konuşur, çok iş yapar. Gizemlidir. Çünkü bu ülkenin namusu, şerefi ona aittir, benim de dahil. Ama bu öyle birisi değil. Gizem gösterir. Oturur. Sakin durur. Ayda bir konuşur. Her gün konuşuyor. Herkesin tweetine cevap veriyor. Her vatandaşa cevap veriyor. Böyle içişleri bakanı olur mu ya? Evinden kovarlar bu adamı. Bence evine bile huzura giremiyordur yani. Evinden bile kovuyorlardır bunu. Milletimiz, memleketimiz inşallah bu kötü dilden, bu kötü ve ahlak dışı dilden, yalan dolu iftira edilen bir an önce kurtulur.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar