İbrahim Ayhan mezarı başında anıldı: Mücadelesi sürecek

İbrahim Ayhan mezarı başında anıldı: Mücadelesi sürecek
Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Eylül 2021 16:05
A+ A-
Kürt siyasetçi İbrahim Ayhan, ölümünün 3'üncü yılında mezarı başında anıldı.

Federe Kürdistan Bölgesi’nin Erbil kentinde 20 Eylül 2018 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Kürt siyasetçi İbrahim Ayhan, ölümünün 3'üncü yılında Urfa'nın Siverek ilçesinde bulunan Nato Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. Ayhan'ın ailesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, milletvekilleri Ömer Öcalan, Ayşe Sürücü, Nusrettin Maçin, Nimetullah Erdoğmuş ve Garo Paylan ile çok sayıda kişi anmaya katıldı.  

'MÜCADELESİ SÜRECEK' 

Saygı duruşunun ardından başlayan anmada konuşan HDP Urfa İl Eşbaşkanı Ziya Çalışkan, Ayhan'ın mücadelesini daha ileriye taşıyacaklarını vurguladı. Eğitim Sen Urfa Şube Eşbaşkanı Mahmut Binici, Ayhan'ın sendikal çalışmalarına işaret ederek, "İbrahimlerin mücadeleleri bizim mücadelemiz olacaktır" dedi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, "Onun ne bilgeliğini ne yüreğini hiçbir zaman unutmadık. Onunla aynı mücadelede olmaktan büyük onur duyduk. İbrahim Ayhan'ı her çalışmada hissediyoruz. O sürgünde yaşamını yitirdi. İktidar, tamamen haksız ve hukuksuz bir şekilde 'propaganda' nedeniyle onun vekilliğini düşürdü. Onlara karşı mücadelemizi devam ettireceğiz" diye kaydetti. 

Ayhan'ın oğlu Mazlum Ayhan, anmaya katılanlara teşekkür etti. Ayhan'ın eşi Rezan Ayhan ise, "Bizden sonra böyle bir ölüm kimseye nasip olmasın. Bizim çektiğimiz acıyı kimse çekmesin" diye konuştu. 

Anmaya katılanlar konuşmaların ardından Ayhan'ın mezarına karanfil bıraktı. Anma, okunan dualar ve "Şehîd namirin" sloganıyla son buldu. (MA)