İddia: Malatya'da depremde yıkılan otelin yıkım belgelerine ulaşılamıyor

İddia: Malatya'da depremde yıkılan otelin yıkım belgelerine ulaşılamıyor
Maraş merkezli 6 Şubat depremlerinde yıkılan ve 21 kişinin öldüğü Malatya’daki Kırçuval Otel’in yıkım belgelerine ulaşılamadığı iddia edildi. Avukat Çağrı Sarıoğlu, "Dosyada otelin projeleri, ruhsatlarına dair birçok eksik evrak bulunmaktadır" dedi.

Artı Gerçek - 6 Şubat 2023'te Maraş merkezli meydana gelen depremlerde 11 ilde ağır yıkım yaşanırken yıkılan binalardaki ihmallere ilişkin açılan davalar da sürüyor. Malatya'da yıkılan ve 21 kişinin öldüğü Kırçuval Otel davasının ilk duruşması da Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7 Haziran’da görülecek.

Soruşturma kapsamında otel sahibi ve eski Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Kırçuval, kısa süreli tutukluluğunun ardından adli kontrolle serbest bırakıldı.

'1975 DEPREM YÖNETMELİĞİNİ BİLE KARŞILAMIYOR'

Otelde ölen sporcular Mehmet Can Ağırbaş, Murat Çiloğulları ve Resul Gül’ün ailelerinin avukatı Çağrı Sarıoğlu, dava ile ilgili gelişmeleri Cumhuriyet'ten Çağdaş Bayraktar'a değerlendirdi. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden beklenen ek bilirkişi raporunun geldiğini belirten Sarıoğlu, otel binasının 1975 deprem yönetmeliğini bile karşılamadığının açıkça rapor edildiğini anlattı.

BEŞ KOLON 'KAYIP'

Sarıoğlu, “Binanın ilk statik projesinde binanın 33 adet kolonunun olduğu görülmektedir. Ancak sayısı bile tespit edilemeyen tadilatlardan birinin projesinde binadaki kolon sayısının 28 adet olduğu ortaya çıkmıştır. Bu beş kolona ne oldu? Binaya 05.04.1994 tarih ve 217/09 sayılı yapı ruhsatı verilmiştir. Ancak dosya kapsamında yapı ruhsatına ulaşılamamıştır. Dosyada otelin projeleri, ruhsatlarına dair birçok eksik evrak bulunmaktadır. Bu evraklara neden ulaşılamıyor? Acaba Kırçuval Otel’in belediye evrakları biri ya da birileri tarafından dosya arasından alınıp yok edilmeye mi çalışıldı?” diye konuştu. (Kaynak)

Öne Çıkanlar