İhsan Eliaçık'a 7.5 yıl hapis istemi

İhsan Eliaçık'a 7.5 yıl hapis istemi
Yazar İhsan Eliaçık hakkında 'terör propagandası' iddiasıyla yargılandığı davada 7.5 yıl hapis cezası talep edildi.

HABER MERKEZİ- İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ilahiyatçı-yazar İhsan Eliaçık'ın konferans konuşmaları ve bir röportajındaki sözlerini gerekçe göstererek iddianame hazırladı. Eliaçık için 7 buçuk yıla kadar hapis cezası istendi. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu, ilahiyatçı-yazar İhsan Eliaçık'ın konuşmalarını gerekçe göstererek, "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla iddianame hazırlandı. Bölge kentlerindeki abluka ve saldırılar döneminde konferans ve röportajlarda verdiği demeçleri gerekçe gösterilen Eliaçık için 7 buçuk yıla kadar hapis cezası istendi. 

Soruşturmaya gerekçe olarak yazar Eliaçık’ın, 13 Aralık 2015 tarihli Demokratik İslam Kongresi (DİK) Gençlik Komisyonu’nun İstanbul Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde (DİAYDER) düzenlediği "Demokratik ve Özgürlükçü İslam" konulu konferansta yaptığı "Türkiye, Kürdistan'da savaş suçu işliyor" konuşması ve 11 Ocak 2016 tarihli bir röportajda söylediği "Özyönetimi savunmak, bunu dillendirmek hainlik ise 1921 Anayasası hain bir anayasa idi" sözleri soruşturmanın gerekçesi yapıldı.

İddianame Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. (Mezopotamya Ajansı)

Öne Çıkanlar