İki yıldır kızının cenazesini arıyor

İki yıldır kızının cenazesini arıyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 02:06
A+ A-
Şırnak merkez, Cizre, İdil ve Silopi'de 2 yıl önce ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde pek çok kişi yaşamını yitirdi.

GÜNCEL- Cizre’de ilan edilen sokağa çıkma yasağı döneminde 'yakılarak öldürülüğünü' iddia ettiği kızı Hacer'in cenazesine ulaşamayan anne Hezni Aslan, "Her gün kızımın cenazesi gözümün önüne geliyor. Bu bize yapılan işkencedir. Kimse bize kulak vermiyor" dedi. 
 
Şırnak merkez, Cizre, İdil ve Silopi ilçelerinde 2 yıl önce ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde pek çok kişi hayatını kaybetmişti. Bu kişilerin cenazelerinin hala ailelerine verilmediği belirtildi. Aileler tarafından birçok kez verilen DNA örneklerine rağmen halen kimlikleri tespit edilmeyen cenazelerin bazıları yasağın ilan edildiği kentlerdeki kimsesizler mezarlığında, bazıları ise farklı kentlerdeki Adli Tıp Kurumlarında bekletildiği belirtildi. Cizre’deki yasak sırasında mahsur kaldığı bodrum katında hayatını kaybeden Hacer Aslan’ın cenazesi hala ailesine verilmedi. 
 
KIZI İÇİN GİTTİ, OĞLUNUN CENAZESİ İLE KARŞILAŞTI 
 
2 yıldır birçok kez kan örneği vermesine rağmen kızının cenazesine ulaşamayan anne Hezni Aslan, duruma tepkili. Kızının yaşamını yitirmesinin ardından babanın kan örneği vermeye gittiğini hatırlatan anne Aslan, kızlarının cenazesinin bulunmasının kendilerine iletilmesinden sonra Urfa’ya gittiklerini aktardı. Tabutu açtığı vakit, yasaklar sırasında yaşamını yitiren bir diğer çocuğu M. Sait Aslan’ın cenazesi ile karşılaştığını ifade eden anne Aslan, "Onun cenazesini getirip defnettik. Daha sonra yine kan sonucunu bekledik" dedi. 
 
‘BİZE YAPILAN İŞKENCEDİR’
 
Bulundukları girişimlerinin her seferinde, 'cenazeniz yok' yanıtı ile sonuçlandığını dile getiren anne Aslan, son olarak 2017 yılının Temmuz ayında tekrardan kan örneğini savcılığa teslim ettiklerini söyledi. "Her gün kızımın cenazesi gözlerimin önümde" diyen anne Aslan, "Oğlumun mezarını her ziyaret ettiğimde kızımın da mezarının olmasını istiyorum. Nerde olduğunu bileyim. Bunun hasretini yaşıyorum. Bu bize yapılan işkencedir" dedi. 
 
‘TOKİ KONUTLARININ ALTINDA OLABİLİR’
 
"Kızımın cenazesine ne yapıldı?" diye soran anne Aslan,"cenazenin kızı ile birlikte onlarca kişinin yakılarak öldürüldüğü alanda yapılan TOKİ konutları altında olabileceğine" dile getirdi. İstenildiği takdirde tüm cenazelerin kimliğinin tespit edilerek ailelere teslim edileceğini vurgulayan anne Aslan, tepkisini şöyle sürdürdü: "Bize psikolojik işkence yapıyorlar. Bazen sabahtan akşama kadar kızımın cenazesinin nerde olduğunu düşünüyorum. Dilekçe veriyoruz, kan örneği veriyoruz ama herhangi bir cevap alamıyoruz. Kimse bize kulak vermiyor." (MEZOPOTAMYA AJANSI)
 

Öne Çıkanlar