İki liselinin öldüğü skuter kazasında sürücüye 15 yıl hapis istendi

İki liselinin öldüğü skuter kazasında sürücüye 15 yıl hapis istendi
Antalya'da skuter kullanan iki lise öğrencisinin ölümüne neden olan Muhammed Can Gülmez hakkında, 15 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı.

Artı Gerçek- Elektrikli skuter kullanımı yaygınlaştıkça kazalarda da artış görülürken, Antalya'da iki lise öğrencisinin hayatına mal olan kazayla ilgili dava açıldı. 18 yaşındaki Mahmut Yağız Balcı ve 17 yaşındaki Ada Kayahan'a otomobille çarparak ölümlerine neden olan Muhammed Can Gülmez hakkında, 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Kaza, 22 Ekim akşamı, Portakal Çiçeği Caddesi'nde meydana geldi. Üniversite sınavına hazırlanan lise öğrencileri , dershaneden çıktıktan sonra evlerine gitmek için skutere bindi. Muhammet Yağız'ın kullandığı skutere, süratli olduğu iddia edilen Gülmez yönetimindeki otomobil çarptı. Kazada iki lise öğrencisi öldü. Gözaltına alınan Gülmez ise sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

İDDİANAME HAZIRLANDI

Muhammed Can Gülmez hakkında 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma' suçundan hazırlanan iddianamede; kaza sonrası yapılan kontrollerde sanığın alkolsüz olduğunun, uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle ilaç etken maddesi etkisinde olmadığının tespit edildiği belirtildi. Kaza tespit tutanağına göre, skuter sürücüsünün 'aracını yaya yolunda kullanmak' otomobil sürücüsünün ise 'yaya geçitlerine yaklaşırken aracın hızını azaltmamak' kuralını ihlal ettiği aktarıldı. İddianamedeki ifadesinde Gülmez'in, yaklaşık 80 kilometre hızla seyir halindeyken refüjden, palmiye ağaçlarının arasından, 2 kişinin bulunduğu skuter bir anda yola çıktığını, frene basmasıyla kazanın meydana geldiğini söylediği belirtildi. (DHA)

Öne Çıkanlar