İmamoğlu: Gece uyuyamadım, defin sayımız 450'lere doğru yürüyor

İmamoğlu: Gece uyuyamadım, defin sayımız 450'lere doğru yürüyor
Esnafla buluşan İBB Başkanı İmamoğlu vefat eden Corona hastalarının cenazelerini kaldırmaya artık yetişemediklerini söyledi: Dün akşam, bulaşıcı hastalıktan İstanbul'daki vefat sayısı 186.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Gürpınar Su Ürünleri Hali'ndeki esnaf ziyaretinde Coronavirus verilerine ilişkin konuştu. Dün gece İstanbul'da ‘bulaşıcı hastalık’ kaynaklı vefatların 186 olduğunu ifade eden İmamoğlu, ""Ben şimdi ne yapayım yani; susayım mı, yutkunayım mı? Ben, uyuyamadım ki gece. Defin sayışımız, 450'lere doğru yürüyor. Yani yetiştiremiyoruz" dedi.

İBB Başkanı İmamoğlu, esnaf Serdar Can'ın, "Bazı belediyeler, aynı gün iki yerde pazarı olan esnafa, birini açtırıyor, birini açtırmıyor" şeklindeki serzenişine, "Pandemi ile mi ilgili acaba?" sorusuyla karşılık verdi.

‘DÜN AKŞAM İSTANBUL'DAKİ VEFAT SAYIMIZ 186’

Can, bu soruya, "Galiba pandemiyle alakalı" yanıtını verirken, bir başka esnaf ise, konunun pandemiyle değil, zabıta eksikliğiyle ilgili olduğunu iddia etti. Bunun üzerine yeniden söz alan İmamoğlu şunları söyledi:

"Eğer pandemiyle ilgili bir daraltma yapıyorlarsa, ben, pandemiyle ilgili alınan her tedbire saygı duyuyorum, açık söyleyeyim. Buna siz de saygı duyun. Bu konuda benim dilimin kemiği yok. Çünkü ben konuşmazsam, ne yapacağım? Mecburum konuşmaya. Dün akşam, bulaşıcı hastalıktan İstanbul'daki vefat sayısı 186. Ben şimdi ne yapayım yani; susayım mı, yutkunayım mı? Ben, uyuyamadım ki gece."

'DEFİN SAYIMIZ 450'LERE YÜRÜYOR, YETİŞEMİYORUZ...'

"Defin sayımız 450'lere doğru yürüyor. Yani yetiştiremiyoruz. Normal Kasım ayında bizim definimiz, -Allah rahmet eylesin; bütün ölmüşlerimize rahmet diliyorum- İstanbul'da 202, 190, 180 kişidir. Şu anda 450'ye doğru gidiyor. Bu kadar zor durumdayız. Bunu bilin. Ama bu dediğinizde başka bir konu varsa, hangi ilçeyse iletin. Biz de o ilçelerle görüşelim. Ama pandemiyse konu, hepinizi Allah korusun. Ben de yaşadım. Ben de o hastalığı geçirdim. Dolayısıyla hiçbir haneye, o hastalık girmesin isterim. Lütfen siz de dikkat edin."

Sağlık Bakanlığı, dün tüm Türkiye'de Covid-19 nedeniyle vefat eden kişi sayısını "139" olarak açıklamıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar