İmamoğlu'nun YSK davası: 'Hakim ceza verme eğiliminde olduğunu gösterdi'

İmamoğlu'nun YSK davası: 'Hakim ceza verme eğiliminde olduğunu gösterdi'
Yayınlanma:
A+ A-
Ekrem İmamoğlu’nun, YSK Başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla açılan davaya yarın devam edilecek. Avukatı, "Tanıklarımız dinlenmedi, uzman mütalaamız dikkate alınmadı. Hâkim ceza vermek eğiliminde olduğunu gösterdi" dedi.

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 13 bin oy farkla kazandığı 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin iptal edilmesi üzerine yaptığı açıklama nedeniyle yargılanmasına yarın Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek.

İmamoğlu, “YSK Başkanı’na ve üyelerine hakaret ettiği” iddiasıyla 4 yıl 1 aya kadar hapis ve Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi uyarınca “siyasi yasak” talebiyle yargılanıyor.

İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, duruşma öncesinde yaptığı değerlendirmede, mahkemenin bir an önce karar vermek istediğini ve hâkimin müvekkiline ceza verme eğiliminde olduğunu söyledi.

avukat.jpg
Avukat Kemal Polat

Adil bir yargılama ve beraat kararı verilmesini talep ettiklerini belirten avukat Polat, şöyle konuştu:

'HÂKİM, BİR AN ÖNCE KARAR VERMEKTEN YANA'

"Geçen duruşmada olanlar belli zaten. Tanıklarımız dinlenmedi, dinlenmesinden vazgeçildi. Uzman mütalaamız dikkate alınmadı. Dolayısıyla bir an evvel karar verme isteğini sözlü olarak söyledi hâkim bey. ‘Gecikiyoruz’ diyerek bir an önce karar vermekten yana. Fakat biz bir an önce karar vermesinden ziyade adil bir karar verilmesinden, adil bir yargılama yapılmasından ve bu beklentimizden hareketle tüm savunma delillerimizin toplanmasını tercih ediyoruz."

'CEZA VERMEK KONUSUNDAKİ GÖRÜŞÜNÜ DEKLARE ETTİ'

"Zaten hâkim bey duruşmada, bizim ret gerekçesi yaptığımız bir sözü vardı. ‘Savunma hakkımızı kısıtlıyorsunuz’ dediğimizde, ‘Siz de bozma nedeni yaparsınız o zaman’ diyerek, ceza vermek konusundaki görüşünü de deklare etmiş oldu."

'SOYLU'NUN ŞİKAYETİ DOSYAYA ALINDA AMA BELİRTİLMEDİ'

"Sayın Süleyman Soylu’nun bir şikâyeti vardı. Savcılıkta açık o dosya henüz. O dosya bizim dosyamızın içerisine alınmasına rağmen ne sayın mahkeme tarafından ne de sayın savcılığın vermiş olduğu mütalaada bu konuyla alakalı herhangi bir değerlendirme ya da görüş belirtilmiş değil. Dolayısıyla şöyle bir durum söz konusu oluyor: Bir ‘ahmak’ sözünü eden birisi var ilk kez. Bu sözü edene hiçbir işlem yok ama bu sözü iade edene bir dava açılmış durumda, ilgisiz bir şekilde devam ediyor. Bir de soruşturma açılmış durumda. Bu da devam ediyor. Yani sözü edene bir işlem yok ama bunu iade edene her türlü yargı yolu zorlanarak, bir süreç yürütülüyor. Bunu, hiçbir hukukçunun vicdanının kabul edeceğini düşünmüyorum. Kamuoyunun takdirine bırakıyorum ama böyle bir şeyin de olmaması gerektiğini ve olamayacağını düşünüyorum."

'DEMEK Kİ AHMAK' SÖZÜYLE ALAKALI KISMI KABUL ETMİYOR'

"Bilinçaltında aslında hâkim beyin, ‘Bu sözler Soylu’ya söylenmiştir. Bunun aksini söyleyen varsa gelsin hep beraber gülelim’ dedi. Ama orada söylediği söz şu; ‘Ben lafa bakarım laf mı diye, adama bakarım adam mı diye’ başladığına ilişkin, bununla sınırlandırdığını düşünüyorum. Çünkü daha sonra ceza vereceğini de söyledi. Demek ki ‘ahmak’ sözüyle alakalı kısmı kabul etmiyor. Sadece bu ilk cümlenin girişiyle alakalı, sözü bütünlüğün anlamından ayırarak, bütünlüğünü de parçalayarak değerlendirmekte olduğunu gösterdi. Dolayısıyla ceza vermek eğiliminde olduğunu gösterdi. Buna bir itirazımız var. Şu açık ki bir söz ve konuşma bağlamından koparılarak, bütününden ayrılarak parça parça değerlendirilemez. Bu ceza hukukunda olmaması gereken bir şey. Bu açıkça bir niyet okumadır. Yargı kararlarında, mahkeme içtihatlarına aykırı bir durum. Kişinin kendi söylediğine, söylediğinden farklı bir anlam veremezsiniz."

NE OLMUŞTU?

İmamoğlu, 30 Ekim 2019'da Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlenen kongrede 31 Mart seçimlerinin iptal edilmesini eleştirmiş, Soylu buna karşı yaptığı açıklamada, “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye'yi şikayet eden ahmağa söylüyorum; bunun bedelini bu millet sana ödetecek” demişti. İmamoğlu da, "Tam da 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır, önce oraya bir odaklansın” yanıtı vermişti.

Duruşmada Fox TV muhabiri Gülşah İnce, tanık olarak dinlendi. İnce, "İmamoğlu'na, 'Sayın Soylu sizin için şu ifadeleri kullanmıştı. Siz ne diyeceksiniz' diye Soylu'nun sözlerini tırnak içinde kendisine aktarmıştım. Ekrem İmamoğlu da sözlerinin başında 'Söze bakarım söz mü diye, adama bakarım adam mı diye' diyerek başlamıştı" diye konuştu.

İnce, söz konusu haberi de "İmamoğlu'ndan Soylu'ya cevap" şeklinde yayınladıklarını aktardı.

soylu.jpg

HAKİM, İMAMOĞLU'NUN SOYLU'YU KAST ETTİĞİNİ SÖYLEDİ

Bunun üzerine hâkim, Soylu'yu kast ederek “Bu sözlerin kime karşı söylendiği belli” dedi. Avukatlar, hakimin bu sözlerinin duruşma tutanağına geçirilmesi istedi. Hakim ise bu talep karşısında “Hakimler kararlarıyla konuşur" diyerek sözlerini tutanağa geçirmedi.

Beyanlarına devam eden Fox TV muhabiri İnce, "Diğer gazeteci arkadaşlarım da YSK üyelerine yönelik bir yorum çıkarmadı" diye konuştu.

İmamoğlu'nun avukatı tekrar söz alarak, hâkimin Soylu'yu kast ettiği sözlerinin tutanağa geçirilmesini tekrar talep etti. Hakim bunun üzerine kendi sözlerini de tutanağa geçirdi; ayrıca "Bu sözlerin başkasına yönelik olduğunu iddia eden varsa gelsin söylesin" dedi.

Mahkeme kalan tanıkların dinlenilmesini reddetti. İmamoğlu'nun avukatı deliller toplanmadan mütalaa alınmaya çalışıldığını belirterek reddi hakim talep etti. Mahkeme, bunu kabul etmedi. (ANKA-HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar