İncirlik Üssü'nde değişiklik: F-16 filosu yerleştirilecek

İncirlik Üssü'nde değişiklik: F-16 filosu yerleştirilecek
ABD'nin de kullandığı Adana'daki 10. Tanker Üs Komutanlığı'nın (İncirlik Üssü), Ana Jet Üs Komutanlığı'na dönüştürüldüğü açıklandı. Üsse F-16 filosu yerleştirilecek.

Artı Gerçek - Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Adana'nın İncirlik beldesinde bulunan ve ABD'nin de kullandığı 10. Tanker Üs Komutanlığı'nın, Ana Jet Üs Komutanlığı'na dönüştürüldüğünü açıkladı. Açıklamada, kararın Hava Kuvvetleri'nin ihtiyacı doğrultusunda alındığını ifade edildi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından düzenlenen haftalık bilgilendirme toplantısında, değişiklik sonrasında İncirlik'e F-16 filosunun konuşlandırılacağı da belirtildi.

Ayrıca, toplantıda İncirlik Üssü'nde bulunan ABD'ye ait B-1B Uçakları'nın eğitimlerinin önceden planlandığı bilgisi de paylaşıldı.

KÜRECİK RADARI TARTIŞMALARI

Toplantıda gündeme gelen bir diğer konu ise Kürecik Radarı tartışmaları oldu. Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, İran'ın İsrail'e dönük misillemesi sırasında radar verilerinin sadece NATO üyeleriyle paylaşıldığını belirtti.

İNCİRLİK ÜSSÜ'NDEKİ ABD VARLIĞI

1951 yılında inşa edilen İncirlik Üssü, ABD Hava Kuvvetleri, Türk Hava Kuvvetleri ve İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından kullanılıyor.

Üste, yaklaşık 1200 civarında ABD askeri ve ailelerinin bulunduğu belirtiliyor.

İncirlik, Körfez Savaşı ve Suriye'deki IŞİD'e karşı operasyonlarda kritik rol üstlendi.

NATO kapsamında askeri operasyonlar düzenlendiği durumlarda üsse başka ülke askerleri de konuşlandırılabiliyor. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar