İsim benzerliği ve medya duyarsızlığı Elif öğretmenin hayatını kabusa çevirdi

İsim benzerliği ve medya duyarsızlığı Elif öğretmenin hayatını kabusa çevirdi
Yayınlanma:
A+ A-
Sabah gazetesinin, 'Takıntılı sevgiliden pembe panjurlu intikam' haberinde, isim benzerliği nedeniyle Elif öğretmenin fotoğrafı kullanıldı. Fotoğrafı izinsiz alınarak kullanılan Elif öğretmenin tekzip talebi yerine getirilmezken, hayatı kabusa döndü.

Artı Gerçek - Sabah'ta 22 Ağustos'ta adliye muhabiri Seda Nur Günaydın imzasıyla yayınlanan 'Takıntılı sevgiliden pembe panjurlu intikam' başlıklı haberde, isim benzerliği dışında olayla hiç ilgisi olmayan Elif öğretmenin fotoğrafı kullanıldı.

Öğrenci velileri ve arkadaşlarının uyarısıyla olaydan haberdar olan Elif öğretmen, haberin ulusal basın dahil, birçok internet sitesinde de aynı şekilde kendi fotoğrafıyla kullanıldığını gördü. Haberlerde kullanılan fotoğraf ise Elif öğretmenin dışarıya kapalı olan facebook profil fotoğrafından alındı.

A HABER HALEN YANLIŞ FOTOĞRAFI KALDIRMADI

Bunun üzerine haberi yapan muhabire ulaşıldı ve gerekli bilgiler verildi. Muhabir, telefon görüşmesinde yapılan bu hatanın bir an önce düzeltileceğini ve özür, tekzip yazısı için haber müdürüyle konuşacağını söyledi. Bu görüşme sunucunda Sabah gazetesi hatasını kabul ederek, Elif öğretmenin fotoğrafını internet sitesindeki haberden kaldırdı. Ancak aynı medya grubuna ait A Haber'de halen haberden Elif öğretmenin fotoğrafını kaldırmadı.

TEKZİP TALEBİ YERİNE GETİRİLMEDİ

Gazete, avukat aracılığıyla yapılan sözlü tekzip talebini de olumsuz yanıtladı.

Öte yandan, Elif öğretmen, 'İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal etme; kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına verme, yayma veya ele geçirme suçlarının işlendiği vurgusuyla şikayetçi olundu.

Şikayet dilekçesinde, 'basılı gazetenin binlerce satılıp dağıtılması ve haberin dedikodu niteliğindeki veriliş şekli nedeniyle yaygın şekilde tıklanarak okuma oranına ulaştığı', bu durumun da müvekkilin zor günler geçirmesine neden olduğu ifade edildi.

Ayrıca, gazetenin mağdurun fotoğraflarını/veriyi kaynağından usulüne uygun kaldırmadığı için Google arama motorlarında ve diğer internet mecralarında da dolaşmaya devam ettiği vurgulandı.

AVUKAT: HABERİN ELİF ÖĞRETMENLE HİÇBİR İLGİSİ YOK

Avukat, dava dilekçesinde, yapılan haberin müvekkili ile hiçbir bağlantısı olmadığını, haberde yer alan 32 yaşındaki Elif E. isimli kadınla isim benzerliği dışında ortak bir yönünün olmadığını ifade etti. Devamında da, müvekkilinin yayınlanan hatalı ve ağır ihlal oluşturan haber nedeniyle 22 Ağustos tarihinden bu yana manevi olarak yıprandığını, özel hayatı ile aile hayatının ciddi anlamda sarsıldığını ve zarar gördüğünü ifade etti.

İlgili haberin hala internet sitelerinde ve Google arama motorlarında açık olduğu; ihlalin ağır bir şekilde devam ettiği de dava dilekçesinde yer aldı.
Haber: Ahmet Koçak

Öne Çıkanlar