İŞKUR'a 10 ilde operasyon: 35 kişi gözaltında

İŞKUR'a 10 ilde operasyon: 35 kişi gözaltında
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye İş Kurumu'nu (İŞKUR) zarara uğrattıkları iddia edilen aralarında kurum personelinin de olduğu 58 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Eşzamanlı 10 ilde yapılan operasyonda 35 kişi gözaltına alındı.

Artı Gerçek-İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan soruşturma kapsamında, yapılan ihbarlar sonucu İŞKUR Genel Müdürlüğünde çalışan memurların ihale yoluyla düzenledikleri meslek edindirme ve iş başı eğitim programlarında usulsüzlükler yaparak sahte belgelerle kursa katılmayan kişilere ödemeler yapılmasını sağladıkları ve bu şekilde 2014- 2018 yılları arası 20 milyon TL kurumun zarara uğratıldığı belirlendi.

21'i İŞKUR personeli toplam 58 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 10 ilde düzenlenen operasyonda 35 kişi gözaltına alındı.

Yapılan soruşturmada kurum müfettişinin de incelemesi sonucu raporun düzenlendiği, yine düzenlenen raporda ihalelerdeki usulsüzlüklerle ihaleye fesat karıştırma suçlarının da işlendiği tespit edildi. İletişimin dinlenmesi sonrası bir kısım şüpheliler tarafından rüşvet alındığı da tape kayıtlarıyla belgelendi.

Tanık ve şikayetçi beyanları, müfettiş raporları, kriminal inceleme raporları, yapılan tespitler ve elde edilen deliller doğrultusunda organize şekilde hareket eden şüphelilerin "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve örgüte üye olma", "Nitelikli dolandırıcılık", "Resmi belgede sahtecilik", "Rüşvet", "İhaleye fesat karıştırma" suçlarını işledikleri tespit edildi.

35 KİŞİ GÖZALTINDA

24 ayrı suça karışan 21' i İŞKUR personeli, 17'si şirket/firma yetkilisi, 13'ü sahte kursiyer, 7'si usulsüz kursiyer ve kimlik temin eden toplam 58 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 10 ilde düzenlenen eşzamanlı operasyonlarda 35 kiş yakalandı. Diğer şüphelilerin yakalama çalışmaları devam ediyor.(DHA)

Öne Çıkanlar