İsmailağa lideri Hasan Kılıç öldü

İsmailağa lideri Hasan Kılıç öldü
İsmailağa cemaatinin lideri Hasan Kılıç, 93 yaşında öldü. Erdoğan ve Murat Kurum, 30 Mart'ta Kılıç'ı ziyaret etmişti. İsmailağa Camii, Kılıç'ın cenazesinin yarın Fatih Camisi'nden kaldırılacağını duyurdu.

Artı Gerçek - İsmailağa Cemaati'nin şeyhi, Hasan Efendi olarak bilinen Hasan Kılıç'ın vefat ettiği açıklandı.

İsmailağa Camii’nden yapılan açıklamada “Şeyhimiz Hasan Efendi Hazretlerimiz (Kuddise Sirruhû) rahmet-i Rahmân’a kavuşmuştur. Ümmet-i Muhammed’in başı sağ olsun!” denildi.

'FATİH CAMİİ'NDEN KALDIRILACAK'

Vefat haberinin ardından bir açıklama daha yapan İsmailağa Camii, cenaze törenine dair bilgileri paylaştı. Paylaşılan açıklamada şöyle denildi:

"Şeyhimiz Hasan Efendi Hazretlerimiz (Kuddise Sirruhû) rahmet-i Rahmân'a kavuşmuştur. Cenazesi, yarın (23 Nisan Salı) ikindi namazını müteakip Fatih Camii'nden kaldırılacak ve Sakızağacı Şehidliği'nde uğurlanacaktır."

İsmailağa cemaatinin şeyhi Mahmut Ustaosmanoğlu'nun geçen yıl ölümünün ardından, cemaatin yeni şeyhi Hasan Kılıç olmuştu.

Mahmut Ustaosmanoğlu'nun vasiyetini açıklayan oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu, İsmailağa cemaatinin yeni liderinin Hasan Kılıç olduğunu duyurmuştu.

Vasiyette şu ifadeler yer almıştı: "Son nefesimi kullanana kadar ben cemaatimin başındayım. Yerime Hasan Efendi'yi cemaatimizin başına bırakıyorum. Allah hepinizden razı olsun."

CÜBBELİ AHMET İLE TERS DÜŞTÜLER

Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Mahmut Ustaosmanoğlu’nun vefatından önce rabıtanın kendisine yapılmasını buyurduğunu söylemiş ve Hasan Kılıç'a bayrak açmıştı. Ünlü, rabıtasını Hasan Kılıç’a yapan kişi ve kurumlara reddiyeler yapmıştı.

İsmailağa Cemaati’nin X hesabından yapılan açıklamada, Ünlü’nün “yapılan istişarelere rağmen tavrını değiştirmemekte ısrar ettiği” belirtilerek, cemaatle ilişiğinin kesildiği bildirilmişti. Açıklamada şöyle denilmişti:

“İhvânımızı ve kamuoyunu yanlış biçimde yönlendirmeyi sürdüren Cübbeli Ahmet Hoca, söz ve davranışlarıyla tarîkatımıza ve hizmetlerimize zarar veren biri hâline gelmiş ve Hasan Efendi (Kuddise Sirruhû) Hazretlerimizin şeyhliğini kabul etmemiştir.

Bu gerçeğe binaen kendisinin tekkemiz ve cemaatimizle hiçbir ünsiyetinin kalmadığını, görüş ve açıklamalarının cemaatimiz açısından hiçbir bağlayıcılığının bulunmadığını ihvânımıza ve tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

ERDOĞAN İLE KURUM ZİYARET ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum, seçimden önce, 30 Mart 2024 tarihinde Hasan Kılıç’ı ziyaret etmişti.

HASAN KILIÇ KİMDİR?

Hasan Kılıç 1930 yılında Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Çaybaşı köyünde doğdu. Bursa'da askerlik yapan Hasan Kılıç bir süre burada yaşadı, daha sonra İsmailağa Cemaati'nde talebelere ders vermeye başladı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar