İstanbul'da Ürdün ve Avustralya vatandaşı 3 kişiye saldırı

İstanbul'da Ürdün ve Avustralya vatandaşı 3 kişiye saldırı
Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Mayıs 2022 23:36
A+ A-
Sosyal medyada mültecilere yönelik ateşlenen ırkçı söylemler sokağa taştı; yabancı uyruklu 5 kişi saldırıya uğradı

İstanbul Başakşehir'de 3 yabancı uyruklu kişi hiç tanımadıkları 5 kişinin saldırısına uğradıklarını söyledi. Saldırıya uğrayanlar polise giderek, şikayetçi oldu.

Mültecilerin geri gönderilmesine dair tartışmalar devam ederken, sosyal medyada adeta bir linç kampanyası başlatıldı. Sosyal medyada harlanan tartışma sokakta da etkisini göstermeye başladı.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre; Ürdün ve Avustralya vatandaşı üç kişi, Başakşehir'de taksi bekledikleri sırada bir araçtan inen beş kişinin saldırısına uğradı.

Ramazan Bayramı'nın birinci günü yaşanan olayda saldırıya uğrayanlardan birininde 18 yaşının altında bir çocuk olduğu belirtildi.

Saldırıya uğrayan 3 yabancı, polise giderek, saldırganlardan şikayetçi oldu.

TÜRKİYE'DE ÖĞRENCİ

Türkiye'de öğrenci olan Ahmedi, saldırı anının "Taksi bekliyorduk, yolun karşısında gri renkli 34 PM 9713 plakalı bir araç durdu. Araç içinde bulunanlar camdan bana bir şeyler söyledi. Türkçe bilmediğimden anlayamadım. Araç ileriden U dönüşü yaptı ve bizim yanımıza geldi. Araçtan inen şahıslar bana vurmaya başladılar. Beni kurtarmaya gelen kardeşime de vurdular. Bu kişilerden biri araç içinden aldığı şişeyi yere vurarak kırdı ve bizim üzerimize geldi. Ben o esnada bayıldım" sözleri ile anlattı.

'ARAPLARA KÜFÜR ETTİLER'

Saldırıya uğrayanlardan Ürdün vatandaşı 16 yaşındaki Enes Naddaf da arkadaşlarıyla birlikte 16:15 sıralarında camiden çıktıklarını ve AVM'ye gitmek üzere taksi beklediklerini anlatan Naddaf, saldırıdan önce saldırganların kendilerine küfür ettiğini söyledi.

Naddaf'ın polis ifadesinde şu ifadeler yer aldı:

"Şahıslar araçlarının içinden bize bakarak ‘Arabistan, ananı s..yim' gibi şeyler söyleyerek bağırıyorlardı. Arkadaşım olan Ahmed Ahmedi'nin üzerinde beyaz Arap giysisi vardı. Sonra yanımıza gelerek bize vurmaya başladılar."

Saldırganlardan kaçarak çevrede bulunan bir dükkana sığındığını söyleyen Naddaf, saldırganların peşinden gelerek dükkana girmeye çalıştığını ancak işletme sahibinin saldırganlara izin vermediğini belirtti.

Olayın Başakşehir Karşıyaka caddesinde gerçekleştiği aktarıldı.

Öne Çıkanlar