İstanbul’da ‘Hakkari’ protestosu: Kayyım bertaraf edilene kadar sokaktayız

İstanbul’da ‘Hakkari’ protestosu: Kayyım bertaraf edilene kadar sokaktayız
DEM Parti, Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına ve Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın tutuklanmasını İstanbul’da protesto etti.

Müzeyyen YÜCE


İSTANBUL - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul İl Örgütü, Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanmasına ve Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın tutuklanmasına karşı İstanbul’da eylem gerçekleştirdi.

DEM Parti’nin çağrısı ile Kadıköy İskelesi Meydanı’nda bir araya gelen ve aralarında CHP’lilerin de bulunduğu kitle, polis bariyerleri ile çevrilen meydana arama noktalarından geçerek alındı.

Çok sayıda çevik kuvvet ekibinin bulunduğu polis kordonu arasında meydanda toplanan kalabalık, “Belediyeler bizimdir. Gaspa izin vermeyeceğiz” pankartı açtı. Ellerinde ‘Her yerde seçim hak, Hakkari’de yasak’, ‘Kayyın saldırısını emekçilerin kitlesel seferberliği ile süpürelim’, ‘Demokrasi AKP-CHP pazarlığıyla değil, savaşan işçiler ile gelecek’ yazılı afişler taşıyan kitle, ‘Kayyımlar gidecek biz kalacağız’ sloganları attı.

‘KAYYIM BİR GASP, BİR İŞGALDİR’

Burada basın açıklaması yapan DEM Parti İl Örgütü’nden İlhami Çelik, Hakkari Belediyesi’ne atanan kayyımı ‘kumpas’ olarak değerlendirdi. İktidarın yıllardır Kürtlerin en temel hakkı olan seçme ve seçilme hakkını tanımadığını kaydeden Çelik, “Mehmet Sıddık Akış milyonların meşru temsilcisidir. Mehmet Sıddık Akış şahsında ve Hakkari Belediyesi özelinde gasp edilen milyonlarca Kürdün iradesidir. Mehmet Sıddık Akış milyonların meşru temsilcisidir. Gasp edilen Kürtlerin iradesidir. Gasp edilen Türkiye halklarının demokrasi ve barış talebidir. Gasp edilen demokrasidir. Gasp edilen Meclis iradesidir. Gasp edilen halkın iradesidir. Bu bir kumpastır, bu bir gasptır, talandır, halkın iradesini tanımamadır. Bu işgaldir. Hakkâri belediyesine el konulmuş olmasını kabul etmiyoruz” dedi.

MUHALEFETE ÇAĞRI: DARBEYE KARŞI ÇIKIN

Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı muhalefetin alacağı tavrın Türkiye’nin yakın geleceğini belirleyeceğini aktaran Çelik, muhalefet çağrıda bulunarak şunları söyledi:

“Muhalefetteki herkes darbeye karşı çıkmalıdır. Bütün muhalefet partileri başta olmak üzere demokrasiden yana herkesi bu darbeye açık tavır almaya çağırıyoruz. Kürdistan’da başlayan halk düşmanlığının adım adım bütün ülkeye yayıldığını son 6 yılda bütün Türkiye gördü. Kürdistan’da halk iradesi güvence altında değilse Türkiye’de herkesin iradesi tehlike altındadır. Ülkemizin ve halkımızın üzerine bir kez daha bir karabasanın çökmesine asla izin vermeyeceğiz.“

‘KAYYIM REJİMİ BERTARAF EDİLENE KADAR SOKAKLARDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir, AKP’nin kayyım politikasına tepki gösterdi. “Kayyımlar gidecek biz kalacağız” diyen Demir, kayyım rejimi bertaraf edilene kadar sokaklarda, meydanlarda olmaya devam edeceklerini, Türkiye halklarının iradesinin meydanlarda. Meclis’te olduğunu söyledi.

CHP’Lİ NARİN: AKP VE MHP POLİTİK ÖMRÜNÜN SONUNDA

CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin de parti olarak kayyım politikalarına karşı olduklarını kaydetti. AKP’nin ve MHP’nin politik olarak ömrünün sonuna geldiğine dikkat çeken Narin, bugün haklarını meydanlarda arayan öğretmenlere, emeklilere, Hakkari halkına şiddet gösterilen bir dönemden geçildiğine vurgu yaptı.

Öne Çıkanlar