İtfaiye raporuna göre, İstanbul'da 29 kişinin öldüğü yangın kaynak makinesinden çıktı

İtfaiye raporuna göre, İstanbul'da 29 kişinin öldüğü yangın kaynak makinesinden çıktı
İstanbul'da bir gece kulübünün tadilatı sırasında çıkan yangına, kaynak makinesinin neden olduğu belirtildi. Çoğunluğu işçi olmak üzere 29 kişinin öldüğü yangına ilişkin itfaiye raporunda, ihmaller de sıralandı.

Artı Gerçek - İstanbul Beşiktaş'ta 29 kişinin öldüğü gece kulübü yangınına dair itfaiye raporu açıklandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İtfaiyesi raporunda, yangının kaynak makinesinden çıkan kıvılcımların kolay yanıcı izolasyon, yalıtım ve döşeme malzemelerini hızla tutuşturmasıyla çıktığı belirtildi.

NTV'nin haberine göre, itfaiye raporunda, işyerindeki ihmaller ise şöyle sıralandı:

İşyeri acil durum aydınlatmaları çalışmıyordu,

Yönlendirme levhaları yoktu,

Söndürme sistemi ve yangın dolapları çalışmıyordu

DUMANDAN ZEHİRLENEREK ÖLDÜLER

Raporda, itfaiye ekibinin, ölen kişileri hareketsiz yatar vaziyette bulduğu bilgisi de yer aldı. Yangında 29 kişinin karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle öldüğü ifade edildi.

BİLİRKİŞİ RAPORU

Bilirkişiler ve iki savcı tarafından yapılan inceleme sonrası hazırlanan keşif raporunda ise, işyeri açılışının Ramazan Bayramı'na yetişmesi için genel tadilatın aceleye getirildiğine dikkat çekildi.

Keşif raporunun değerlendirme bölümünde, dekor, demir doğrama, mobilya işleri, elektrik işlerini yapan firmalar bulunduğu belirtilerek, yangın esnasında 30'dan fazla çalışanın tadilat çalışmasını yürüttüğü belirtildi.

İş yerinin fiziksel özelliklerinin anlatıldığı raporda, iş yeri iç mekanının oval şeklinde olduğu, etrafında localarla çevrilmiş 750 metrekarelik alan bulunduğu, asma katların yine tüm salonu çevreleyecek loca şeklinde ve oval biçimde devam ettiği, eğlence merkezinin, 2000 metrekare veya üzeri kapalı bir alandan oluştuğu ve iç tadilatların tüm mekanlarda aynı anda, birden yapıldığının anlaşıldığı vurgulandı. Bu nedenle çalışan sayısının bu kadar çok olduğunun anlaşıldığı ifade edilen raporda, şu tespitler yer aldı:

"Tüm çalışmaların ana salonda yapıldığı, bu kısmın tamirat, tadilat monte yapma yeri olarak kullanıldığı, demir doğrama, ekleme, kaynak, birleştirmenin bu kısımda yapıldığı, burada yapılan bu kadar elektrikli çalışma esnasında elektrik sigorta ve elektrik panosunda nasıl bir arızanın meydana gelmediğinin anlaşılmadığı, ana salona giriş yapılan yerin sağ tarafında asılı vaziyette kalmış ve halen uçunda elektrot bulunan kaynak makinesinin bulunduğu, bu kısımda bulanan demir doğramalar üzerinde çalışma yapıldığı tespit edilmiştir. Kaynak yapılan yerde zemin seviyesinde çok miktarda, tahtalar kırıntıları, tahta talaş ve tozları, izolasyon malzemeleri, duvar kaplama dekor malzemeleri, strafor kırıntıları, poliüretan malzemeler, koltuk süngerleri olduğu bir kısımda yangın başlamıştır. Bu kısımdaki kaynak makinesinin aktif vaziyette olduğu, diğer tarafta görülen kaynak makine ve aletlerinin kapalı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yangının ağırlık merkezinin, salon girişine göre sağ tarafta olduğu, burada yapılan elektrotlu kaynak makinesiyle yapılan çalışma esnasında yere ve etrafa dağılan kıvılcımların yerde ve kaynak yapılan yerin sahne altı veya loca altı aralarından kapalı yere düştüğü, burada bulunan yanıcıları tutuşma sıcaklığına kadar ısıtarak alevli yanmayı başlattığı belirlenmiştir."

Öne Çıkanlar