İzmir'de 842 okula din görevlileri 'manevi danışman' olarak atandı

İzmir'de 842 okula din görevlileri 'manevi danışman' olarak atandı
Yayınlanma:
A+ A-
İzmir’de "manevi danışmanlık" hizmeti adı altında 842 okula imam, müezzin, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve kuran kursu öğreticisi atandı.

Artı Gerçek - İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İzmir İl Müftülüğü arasında yapılan protokolle, “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi (ÇEDES)” kapsamında 842 ilkokul, ortaokul, liseye "manevi danışmanlık" hizmeti adı altında imam, müezzin, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve kuran kursu öğreticisi atandı.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre; 2017 yılında uygulamaya konulan yönetmelikle imam hatip mezunlarının ilkokul, ortaokul ve liselerde “manevi danışmanlık” adı altında hizmet vermesinin önünün açılmasının ardından MEB ile Müftülük arasında yapılan protokollerle, kent genelinde bulunan 2 bin 496 okulun 3’te 1’inde görevlendirme yapıldı. Okullara gönderilen yazıda, “öğrencilerin millî, mânevî, ahlâkî, insânî, kültürel değerlerimizi benimseyen, koruyan, geliştiren akl-ı selim, kalb-i selim ve zevk-i selim sahibi, bedensel ve sosyal bakımdan dengeli bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlamak” amacıyla “manevi danışmanlık” protokolünün imzalandığı kaydedildi.

MARAŞ MERKEZLİ DEPREMLERDE DE TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU

Tartışmalar en son Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı'nın, Maraş merkezli depremlerden etkilenenlere psikolojik ve “manevi” danışmanlık sağlamak için deprem bölgelerine gelmek isteyen gönüllü öğretim üyelerinin YÖK Başkanlığına başvurmasını talep ederek üniversitelere yazı göndermesiyle tekrar başlamıştı. Gönderilen yazıda psikoloji, acil yardım ve afet yöne timi fakültelerinin yanında İlahiyat Fakültesi ve İslami İlimler Fakülte si de yer almıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar