Jandarma tarafından dövülen Osman Kale'ye 6 ay hapis

Jandarma tarafından dövülen Osman Kale'ye 6 ay hapis
Tokat’ta jandarmanın dövdüğü Osman Kale dava açtı ancak kendisi suçlu çıktı. Kale’ye 'görevli memura direnmek' suçlamasıyla 6 ay hapis cezası verildi.

Mehmet MENEKŞE


AMASYA - Tokat’ın Erbaa ilçesinde jandarma tarafından dövülen Osman Kale'ye 'görevli memura direnmek' suçlamasıyla 6 ay hapis cezası verildi. Kale'yi döven iki jandarma astsubay ise 2 bin 240'ar TL adli para cezasına çarptırıldı.

Erbaa 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki bugün görüle davanın karar duruşmasına hem müşteki hem de 'görevli memura direnmek' suçlamasıyla yargılanan Osman Kale ile 'kasten yaralama' suçundan yargılanan astsubaylar S.Ö. ve S.A. katılmadı. Taraf avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada mahkeme kararını açıkladı. 'Kasten yaralama' suçundan yargılanan jandarma astsubaylar S.Ö. ve S.A., 2 bin 240'ar TL adli para cezasına çarptırılırken jandarmaların darp raporu alarak şikayetçi olduğu Osman Kale'ye ise 'görevli memura direnmek' suçlamasıyla 6 ay hapis cezası verildi.

'ŞİKAYETÇİ OLDUK, SUÇLU ÇIKTIK'

Artı Gerçek'e konuşan Osman Kale, kendisini gözaltına almak için gelen iki astsubaya hiçbir şekilde direnmediğini söyledi. Kale, "Devletin bütün kurumları askerleri kurtarmak için büyük bir çaba gösterdi. Devlet askerini lekelememek için kurtarmaya çalıştı ama şikayet eden biz suçlu çıktık. Ortada bir haksızlık var. Davanın bu şekilde sonuçlanmasını aklım almıyor, psikolojim bozuldu. Askerler yalancı tanıklarla, bana iftira atarak, beni suçladılar, haksızmış gibi gösterdiler. Biz de bu devletin vatandaşıyız, haksızlığa uğramışız. Devletin bizi de savunması, haklıyı haksızı ayırması gerekmez mi? Ben bunca dayağı hukuk sınırları içinde mi yedim? Devletimizin hakimine, savcısına saygımız sonsuz ama yasalar bizi korumuyor mu? Sonuçta ben haksız da olsam o şekilde beni darp etmeye, işkence etmeye hakları yok ki. Devletin kanunları adaletli olmalı, haklıyı, haksızı ayırt etmeli" dedi.

'ADALET YERİNİ BULMADI'

Semra Kale de eşi Osman Kale'nin evinin önünde kendisinin, annesinin ve çocuklarının gözü önünde jandarma tarafından dövüldüğünü ve yerlerde sürüklendiğini vurguladı. Kale, "Adalet bunun neresinde? Darp edilen biz, şikayet eden biz ama ceza alan da biz olduk. Neticede yine biz ceza aldık haklı olduğumuz halde. Bize bunca şeyi yaşatıp da para cezası ile kurtulmalarını anlamakta zorlanıyorum, bunu kabullenemiyorum. Eşim kapıda, çocuklarının önünde, karakola götürülürken yolda dövüldü. Ben bize bunu yapanların düşük bir para cezası ile kurtulmalarını istemiyordum. Biz mağdur olarak adalete sığındık ama adaletin böyle bir karar vermesi beni çok üzdü. Şikayet etmemiş gibi bir sonuç çıktı. Olan bize oldu. Adalet yerini bulmadı" diye konuştu.

'ÜST MAHKEMEYE İTİRAZ EDECEĞİZ'

Osman Kale’nin avukatı Mustafa Soğan ise karara itiraz edeceklerini belirtti. Soğan, "Dava lehimize sonuçlandı. Mahkeme sanık iki astsubaya adli para cezası verdi. Verilen para cezası düşük ama bir ceza verilmiş olması önemli. Müvekkilim Osman Kale’ye de görevli memura direnmekten dolayı altı ay hapis cezası verildi ancak bu uygulanacak bir ceza değil. Üst mahkemeye verilen cezanın usulü sorumluluk gereği az oldu yönünde itiraz hakkımızı kullanacağız" dedi.

NE OLMUŞTU?

Tokat’ın Erbaa ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesinde yaşayan Osman Kale, hakkındaki bir şikayet üzerine kendisini karakola götürmek üzere evine giden jandarma astsubaylar S.Ö ve S.A tarafından eşi, çocukları ve annesinin gözü önünde darp edildi. Olayı görüntüleyen eşi Semra Kale, cep telefonunun jandarma tarafından kırıldığını söyledi. Şikayetçi olmak isteyen Osman Kale’ye başvurduğu Erbaa Devlet Hastanesi tarafından darp raporu verilmedi.

ARTI GERÇEK GÜNDEME GETİRDİ, SORUŞTURMA AÇILDI

Osman Kale, şikayetini geri çekmeleri için eşi ve kendisine baskı yapıldığını açıkladı. Artı Gerçek'in olayı gündeme taşımasının ardından Tokat Valiliği idari, Erbaa Cumhuriyet Savcılığı ise adli soruşturma başlattı. Erbaa Devlet Hastanesi, Osman Kale için gıyabi darp raporu hazırlayarak savcılığa gönderdi.

SAVCI BERAAT İSTEMİŞTİ

Soruşturmanın tamamlanmasının ardından Erbaa 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde jandarma astsubaylar S.Ö ve S.A. hakkından 'kasten yaralama', iki astsubayın darp raporu alarak şikayetçi olması üzerine Osman Kale hakkında da 'görevli memura direnme' suçlamasıyla dava açıldı. 15 Mart 2024’te görülen dördüncü duruşmada savcı iki jandarmanın beraatini istedi.

Öne Çıkanlar