JİTEM'in katlettiği Vedat Aydın mezarı başında anıldı

JİTEM'in katlettiği Vedat Aydın mezarı başında anıldı
1991’de JİTEM tarafından katledilen Halkın Emek Partisi (HEP) Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'ı mezarı başında anıldı.

Artı Gerçek - Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma, Dayanışma, Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) ve beraberindeki heyet, 1991’de JİTEM tarafından katledilen Halkın Emek Partisi (HEP) Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'ı mezarını ziyaret etti.

Mardin Kapı Mezarlığı’nda ki ziyarete, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır Milletvekililleri Serhat Eren ve Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları, Bağlar, Yenişehir Belediye Eşbaşkanları, Vedat Aydın’ın eşi Şükran Aydın ile kardeşi Veysi Aydın katıldı.

DEM Parti Diyarbakır İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin, "Bu coğrafyaya barışın, özgürlüğün, demokrasinin gelmesi için bedelleri hayatlarıyla ödeyen bu yoldaşlarımızı anıyoruz. Unutulmamalı ki onlara her zaman minnet borçluyuz” dedi.

CENAZE TÖRENİNDE HALKA ATEŞ AÇILMIŞTI

Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren ise, Aydın şahsında özgürlük mücadelesinin hedef alındığını ifade etti.

Vedat Aydın’ın cenazesine katılan yüzbinlerce insanın üzerine mermi yağdırıldığını hatırlatan Eren, “Burada 10 kişiden fazla insan katledildi. Onları öldürürsek bu mücadele biter dediler. Ama bugün biz de devlet de biliyor ki Kürt halkı içinde binlerce Vedat Aydın yer alıyor. Katliamlarla, saldırılarla, kirli savaş politikalarıyla, asimilasyon, inkar ile Kürt sorunu çözülmez. Diyoruz ki diyalog, müzakere ile bu sorun çözülür. Çözüm Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasıyla olur. Bu nedenle bir kez daha çağrımızı yeniliyoruz; Gelin Kürt sorununu diyalog ve müzakere ile çözelim. Vedat Aydın ve yoldaşlarının bayramını kutluyorum” diye konuştu.

'EMEKLERİNİ UNUTMAYALIM'

Vedat Aydın’ın eşi Şükran Aydın da, “Bu seçimlerde seçilen arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Onlardan isteğimiz, halkın çıkarları için çalışmasıdır” dedi. Aydın, “11 yıl sonra Diyarbakır'a ilk defa geldim. Hem üzgünüz hem gururluyuz. Onların emeklerini hiçbir zaman unutmamalıyız. Makamımız ne olursa olsun onların emeklerini unutmayıp, onların yolundan ilerlersek başarırız” diyerek ziyaret için teşekkür etti.

'BAYRAM BARIŞA VESİLE OLSUN'

Son olarak konuşan Vedat Aydın’ın kardeşi Veysi Aydın ise, “Bizim isteğimiz bu bayram barışa vesile olsun. Ortadoğu, ülkemiz ve nerede savaş varsa orada kalıcı bir barışa vesile olmasını diliyorum. Ben bütün şehitlerimizin bayramını kutluyorum” dedi. (MA)

Öne Çıkanlar