Kaplan çetesi soruşturması: Süleyman Soylu cephesi topu yargıya attı

Kaplan çetesi soruşturması: Süleyman Soylu cephesi topu yargıya attı
Yayınlanma:
A+ A-
Kaplan çetesi lideri Ayhan Bora Kaplan'ın yakalanması sonrasında, Süleyman Soylu'nun sağ kolu olduğu bilinen eski Ankara Emniyet Müdürü Yılmaz'ın üst düzey bir bürokratı aradığı iddia edildi: "Soruşturmayı biz başlattık ama yargı takipsizlik verdi."

Artı Gerçek - Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ila bağlantılı olduğu iddiası ile tanınan Kaplan çetesi lideri Ayhan Bora Kaplan'ın yurtdışına çıkmak isterken yakalandığı operasyon Ankara'yı karıştırdı. İddiaya göre, eski Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, üst düzey bir bürokratı telefonla arayarak ilk soruşturmayı kendilerinin başlattığını ama yargının takipsizlik kararı verdiğini söyledi.

HalkTV'den Seyhan Avşar'ın haberine göre, Soylu cephesi operasyonun kendilerine yönelik bir hamle olduğu yönünde değerlendirmede bulunuyor. Buna göre, Soylu'nun sağ kolu olduğu bilinen ve geçen aylarda görevden alınan eski Ankara Emniyet Müdürü Yılmaz, operasyona ilişkin üst düzey bir bürokratı telefonla aradı.

'MADEM ARAŞTIRDINIZ, NEDEN BANA SÖYLEMEDİNİZ?'

Bora Kaplan operasyonuyla kendi adlarının yıpratılmaya çalışıldığını söyleyen Yılmaz, "Amirim Bora Kaplan hakkındaki bilgileri biz topladık. Her şeyi biz yaptık. Ancak adliyeden takipsizlik kararı çıktı. Biz ne yapabilirdik?" diyerek bir dizi açıklamada bulunarak topu dönemin Ankara Başsavcısı Yüksel Kocaman'a attı. Ancak telefondaki bürokrat, "Ayhan Bora Kaplan hakkında bu kadar önemli araştırmalar yaptınız da bana neden söylemediniz? Benim neden bilgim yok" diyerek sert çıkıştı.

KOCAMAN EMNİYET'İ SUÇLADI

Kaplan'ın ‘kayıt dışı alınan ifadesinde’ yüksek bir yargı mensubuna Ankara Çayırbaşı'nda villa ve bir ev aldığını söylediği ortaya çıkmıştı. Bu ismin evlendiği gün Beştepe'ye çıkan Yargıtay üyesi Yüksel Kocaman olduğu iddia edilmiş, Kocaman ise "Ben Ankara Cumhuriyet Başsavcısı'yken Ayhan Bora Kaplan ile ilgili iki savcı soruşturma yürütüyordu. Bir gün bana bilgi verdiler. 'Bir takım iddialar var. Ama duyumdan ibaret, somut bir şey yok' dediler. Takipsizlik vermek için mütalaa verdiler. Ben ise bir kez daha 'Emniyet'e yazı yazı, kaplan ile ilgili bilgi belge var mı sorun' dedim. Herhangi bir kayıt varsa Emniyet bildirsin öyle karar verelim’ istedim. Ancak Emniyet cevap vermedi" demişti. (Kaynak)

Öne Çıkanlar