Karakolda kötü muameleye karşı LGBTİ+ ve kadınlar suç duyurusunda bulunacak

Karakolda kötü muameleye karşı LGBTİ+ ve kadınlar suç duyurusunda bulunacak
Yayınlanma:
A+ A-
Aralarında LGBTİ+ ve kadınların olduğu 8 kişi, Kadıköy'deki karakolda maruz bırakıldıkları kötü muameleye karşı suç duyurusunda bulunacak. İHD'deki açıklamada konuşan HDP Milletvekili Gülüm, “LGBTİ+’lara yönelik saldırı dalgası iktidardan geliyor" dedi.

Artı Gerçek- İstanbul'un Kadıköy ilçesinin Yeldeğirmeni Mahallesi’nde aralarında kadın ve LGBTİ+ların da bulunduğu 8 kişi, 12 Ekim’i 13 Ekim’e bağlayan gece kimliği belirsiz kişilerin taciz ve saldırısına uğradı. Daha sonra saldırganların şikayeti üzerine götürüldükleri Kadıköy İskele Karakolu’nda polisin şiddetine maruz kaldıklarını anlattılar.

8 kişi, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde açıklama yaptı.

Toplantı salonunda, “Kadınları ve LGBTİ+ları değil, tacizcileri ve işkencecileri cezalandırın” yazılı pankart yer alırken, toplantıya HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, İHD İstanbul LGBTİ+ Komisyonu üyesi Tuna Bulut , Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Kadın Komisyonu üyesi avukat Düşün Altuntaş ve çok sayıda insan hakları savunucusu katıldı.

Açıklamayı okuyan Ameda Karakuzu, 8 kişinin evlerine yürürken iki erkek tarafından taciz edildiğini anlattı. Polislerin de şiddet uyguladığını anlatan Karakuzu, daha sonra Kadıköy İskele Polis Merkezi Amirliği'ne götürüldüklerini söyledi. Karakuzu, bir kişinin kolunun kırıldığını, bir kişinin kulak kıkırdağının patladığını, bir kişinin dişinin kırıldığını ve birkaç kişinin de kafa travması geçirdiğinin bilgisini verdi.

'BİR KİŞİNİN KOLU KIRILDI, BİR KİŞİNİN DE DİŞİ'

Karakuzu şunları aktardı: “Arkadaşlarımızın maruz bırakıldığı polis işkencesine tanıklık eden 3’ü LGBTİ+ 4 arkadaşımız karakolun önüne gelmişlerdir. Arkadaşlarımızın, polisin işkencesine itiraz ederek ‘işkence görüntülerini videoya alıyoruz’ demelerinin üzerine bir polis amiri ‘bunları da alın demiş ve arkadaşlarımız da işkenceyle gözaltına alınmışlardır. Karakolun içerisinde uzun süre devam eden polis işkencesi sonucu, bir arkadaşımızın kolu, bir arkadaşımızın dişi, bir arkadaşımızın kulak kıkırdağı kırılmış bir arkadaşımızın dudağı patlamış bir arkadaşımız ise kafa travması geçirmiştir. Ayrıca tüm arkadaşlarımızın vücudunda darba bağlı morluklar ve şişlikler oluşmuştur.”

kol-kirigi.jpg'DARP İZLERİ VARDI'

ÇHD Kadın Komisyonu üyesi avukat Düşün Altuntaş, müvekkillerinin bahçede bir saat boyunca darbedildiklerini aktardı. Altuntaş, “Polislerin nöbet değişimi beklendi. Diğer ekip geldiğinde sanki saatlerce işkence yapılmamış, amirlik tuvaletinde biber gazı sıkılmamış gibi bir ortam yaratmaya çalıştılar. Ancak müvekkillerin vücutlarında çok net darp izleri vardı. İki müvekkilin ayaklarında ayakkabıları yoktu. Bir müvekkilin bileği kırılmıştı” dedi.

VEKİL GÜLÜM: RIHTIM KARAKOLUNDA İŞKENCE YENİ DEĞİL, BİRÇOĞUNA BİZ ŞAHİT OLDUK

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm de, “Rıhtım Karakolu’nda işkence yeni değil. Birçok vakaya biz kendimiz de şahit olduk. Özellikle LGBTİ+’lara yönelik saldırı dalgasının iktidardan geldiğini biliyoruz. Nefret söylemini büyüten ve hedef gösteren bir iktidar var. İstanbul Sözleşmesi sürecinde, öncesinde hedef gösterdiler. LGBTİ+’ların bütün etkinliklerini ve söylemlerini yasaklıyorlar. Karakolda gerçekleşen saldırının kendisi sadece karakolla ilgili değil. İktidardan güç alan, oradan beslenen bir saldırı dalgası var. Bu, çok ağır bir tablo. Arkadaşlarımız saldırıya uğruyor, tacize maruz kalıyor ve onların şikayeti üzerine soruşturma yürütmesi gerekenler saldırganların başvurusu üzerine geliyorlar. Ve arkasından arkadaşlarımızın şikayetini almak yerine saldırganların tarafında yer alıyor ve işkence yapıyor. Bu, Türkiye’de polisin ne noktaya geldiğinin, hayatlarımızın tehlikede olduğunun çok açık bir göstergesi. Hepimizin tepki göstermesi gereken bir olay” diye konuştu.

Öne Çıkanlar