Kayıp yakınları Raci Bilici için eylemdeydi

Kayıp yakınları Raci Bilici için eylemdeydi
Kayıp yakınları bu haftaki eylemlerinde 3 gün önce gözaltına alınan İHD yöneticisi Raci Bilici'nin serbest bırakılmasını istedi.  GÜNCEL – Her...

Kayıp yakınları bu haftaki eylemlerinde 3 gün önce gözaltına alınan İHD yöneticisi Raci Bilici'nin serbest bırakılmasını istedi. 

GÜNCEL – Her hafta düzenli yapılan eylemlere katılarak kayıp yakınlarına destek veriyordu. Bu haftaki cumartesi eyleminde yok. Çünkü gözaltına alındı. İHD Genel Başkan Yardımcısı ve İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, 3 gündür gözaltında. Kayıp yakınları bu haftaki eylemlerinde Raci Bilici'nin serbest bırakılmasını istedi.

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları tarafından her hafta düzenlenen "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" eylemi 423’üncü kez gerçekleştirildi. Diyarbakır Valiliği’nin açık havadaki her türlü eylemi yasaklayan kararı nedeniyle etkinlik İHD Diyarbakır Şubesi Konferans Salonu’nda düzenlenendi. Eyleme katılan kayıp yakınları ve İHD yöneticileri, 15 Mart’ta gözaltına alınan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici’nin posterini açtı. Bilici’nin fotoğrafının olduğu pankartta, "İnsan hakları savunucularına dokunma" yazısı yeraldı.

‘BİLİCİ'NİN YANINDAYIZ'

Eyleme Diyarbakır Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şube yönetici ve üyeleri ile Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatlar da katıldı. İHD Şube yöneticisi Abdullah Zeytun, İHD’nin insan hakları mücadelesi yürüttüğünü vurgulayarak, her şeye rağmen hak ihlalleri ve kayıpların faillerinin yargılanması için mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti. Gözaltında bulunun İHD Şube Başkanları Bilici’nin insan hakları mücadelesinden dolayı gözaltına alındığına dikkat çeken Zeytun, "Bilici’nin yanındayız. Yürüttüğü bütün çalışmaların tanığıyız ve şahidiyiz. Adil bir barış sağlanana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz" dedi.
FAİLLER KORUNUYOR

Yıllardır takip ettiği kayıp dosyalarının faillerinin aklandığını ve devletin cezasızlık politikalarıyla failleri korunduğunu anlatan Zeytun, "Kayıp yakınlarının yanında olmaya devam edeceğiz. Bu anlamda kayıp yakınlarına destek sunan STK ve kayıp yakınları olarak; sözümüz Raci Bilici’nin yürüttüğü mücadelenin sürdürücüsü olmaktır" diye konuştu.
Açıklamanın ardından 14 Nisan 1995’te Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Eşme Köyü’nde gözaltına alınan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Ali İhsan Dağlı’nın akibeti soruldu.5 dakikalık oturma eyleminin ardından eylem son buldu.

Öne Çıkanlar