KESK: Memur maaşı açlık sınırına yaklaştı

KESK: Memur maaşı açlık sınırına yaklaştı
Yayınlanma:
A+ A-
Kamu emekçileri eriyen maaşlarına karşılık ek zam talep etti.

Kamu Emekçileri Sendikası enflasyon karşısında maaşlarının eridiğini söyleyerek memura ek zam istedi. KESK İzmir Şubesi verilen maaşın açlık sınırına yaklaştığını açıkladı.

Konak’ta bulunan Eski Sümerbank önünde gerçekleşen basın açıklamasında konuşan KESK Dönem Sözcüsü Veysel Beyazadam,"Ülkemizde ise kontrolsüz, plansız, koşar adım geçilen ‘normalleşme’ sürecinde dar gelirliler, yaşamını emeği ile alın teri ile kazanan milyonlar yine yok sayılıyor" diye konuştu.

İz Gazete'den Hilal Taşçı'nın aktarımına göre "Maaşlarımız TÜİK enflasyonunu temel alan mutabakatlarla eritiliyor!" diyen Beyazadam, "Siyasal iktidarlar ‘işçiyi, memuru enflasyona ezdirmedik’ nutukları atmaya, hedeflenen enflasyon rakamlarına imza atanlar ise kendilerinin de inanmadığı ‘tarihi başarı’ hikayeleri uydurmaya devam etmiştir. Herkesin bildiği üzere, maaşların enflasyon oranında artırılması demek normal şartlarda sıfır zam demektir. Yani reel maaşları ilk bulunduğu noktada tutmak, satın alma gücünü sabit tutmak demektir. Dolayısıyla hükümet ve yandaş konfederasyon yönetimi arasında varılan mutabakatlarla sefalet oranında artırılan maaşlarımız yaşanan hayat pahalılığı karşısında erimeye devam etmektedir"

‘AÇLIK SINIRINA YAKLAŞTI’

KESK Dönem Sözcüsü Veysel Beyazadam, "2012 Temmuz- 2020 Haziran dönemi açlık ile yoksulluk sınırlarını ve en düşük kamu emekçisi maaşındaki değişimi gösteren verileri de açıkladı. Beyazadam şu ifadeleri kullandı:

"En düşük kamu emekçisi maaşı %120, ortalama kamu emekçisi maaşı %117 artarken aynı dönemde açlık sınırı %156, yoksulluk sınırı ise %154,5 artmıştır.

2012 yılında en düşük kamu emekçisi maaşı açlık sınırı rakamının 1,58 katı iken 2020 Haziran itibari ile 1,36 katına inmiştir. 2012 yılında ortalama maşın 1,6 katı olan yoksulluk sınırı 2020 Haziran ayı itibari ile ortalama maaşın 1,88 katına çıkmıştır. Kısacası kamu emekçilerinin maaşı yoksulluk sınırından daha fazla uzaklaşırken açlık sınırına daha fazla yaklaşmıştır"

EK BÜTÇE VURGUSU

Gerçek verilerin ışığında düşünüldüğünde hayat pahalılığının arttığını söyleyen Beyazadam, kamu emekçilerine verilen yüzde 4’lük toplu sözleşme artışı ile yüzde 1,75’lik enflasyon artışını "sefalete devam" olarak niteleyen Beyazadam, "İçinde bulunduğumuz olağanüstü koşullarda 4 milyon 400 bin aileye adeta sadaka verircesine bir defaya mahsus bin lira ödenen, 4 milyon işçiye ise kendi fonundan asgari ücretin yarısı kadar ücretsiz izin ‘desteği’ aktarılan, "çarpan etkisi ile şişirilerek halka yıkılan, patronların neşesini yerine getiren paketler çözüm değildir" dedi. Sosyal devlet politikalarının bir an evvel hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Beyazadam, "Bunun da yolu 2020 yılı bütçesinin revize edilerek dar gelirli, yoksul, ücretli kesimlerin yurttaşlık haklarını koruyacak, gelirlerinin insanca bir yaşam seviyesine yükseltilmesini sağlayacak ek bir bütçe yapılmasından geçmektedir."ifadelerini kullandı. Beyazadam ayrıca kamu emekçileri olarak bir imza kampanyası başlattıklarını da duyurdu.