Kılıçdaroğlu'ndan 'Özgür Özel' açıklaması: Gayet güzel

Kılıçdaroğlu'ndan 'Özgür Özel' açıklaması: Gayet güzel
Yayınlanma:
A+ A-
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, eğitimdeki sorunlara dikkat çekmek için Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay'ı ziyaret etti. Ortak açıklamada MEB'i eleştiren Kılıçdaroğlu, İYİ Parti'nin yerel seçim kararı ve partisindeki kurultay sürecini de değerlendirdi.

Artı Gerçek - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni eğitim yılının başlamasının ardından eğitimdeki sorunları gündeme taşımak için Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay'a ziyarette bulundu.

Ortak açıklamada, müfredattan yemek sorununa kadar birçok alanda Milli Eğitim Bakanlığı'na sert eleştiriler yöneltildi. Soru cevap kısmında ise Kılıçdaroğlu, partisinin grup başkanı Özgür Özel'in genel başkan adaylığını ve İYİ Parti'nin yerel seçimlerde 81 ilde aday çıkarma kararını değerlendirdi.

ÜCRETSİZ YEMEK TEPKİSİ

CHP lideri, Özbay ile ortak açıklamasında okul öncesi eğitimde ücretsiz yemek uygulamasına son verilmesine tepki gösterdi. "Öğretmenler zorda, çocuklar yeterince beslenemiyor. Tasarruf diye çocukların boğazından kesiyorlar" diyen Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

'2 MİLYONA YAKIN ÇOCUK BODURLUK SORUNU YAŞIYOR'

"7 milyon 600 bin çocuğumuz dengeli beslenmiyor. Türkiye'yi bu ayıptan kurtaracak olan siyasal iktidar ama bunu yapmıyor. Birleşmiş Milletlerin 2023 raporu var. O raporda 2 milyona yakın çocuk yetersiz beslenme sebebiyle bodurluk sorunu yaşıyor. Saray bunu biliyor mu acaba?"

'EĞİTİM, İDEOLOJİK ÇATIŞMA ALANINA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ'

Kılıçdaroğlu, "Milli Eğitim Bakanlığı eğitim sistemini çağdaşlıktan ve bilimsellikten çıkararak, ideolojik bir çatışma alanına dönüştürdü" eleştirisi de getirdi. Eğitim sisteminde liyakatsizlik sorunu olduğunu vurgulayarak, "Liyakatsizliği kurumsallaştırdılar" dedi.

'İYİ PARTİ'NİN KARARINI SAYGIYLA KARŞILAYACAĞIZ'

Kılıçdaroğlu, toplantının soru cevap kısmında İYİ Parti'nin yerel seçimlerde 81 ilde kendi adaylarını çıkarma kararı hakkında da "Saygıyla karşılayacağız" diye konuştu. CHP lideri, şu ifadeleri kullandı: "İYİ Parti'nin yerel seçimlere 81 ilde kendi adayları ile gireceğini açıklamasına ilişkin olarak bir siyasi partinin aldığı kararı saygı ile karşılayacağız. Seçimden sonra kurduğumuz ittifak zaten bitti."

ÖZGÜR ÖZEL'İN ADAYLIĞINA 'GAYET GÜZEL' DEDİ

CHP lideri, Özgür Özel'in yarın genel başkan adaylığını açıklayacak olması konusunda da, "E gayet güzel arkadaşlar, burası Cumhuriyet Halk Partisi. CHP diğer partiler gibi değil, her üyenin genel başkan olma hakkı vardır" diye konuştu.

ERDOĞAN'A ANAYASA YANITI

Erdoğan'ın yeni anayasa çağrısına da yanıt veren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Ahlaki ve siyasi meşruiyeti olmayan olmayan bir siyasi partiyle hangi anayasa değişikliğine oturacaksınız. Önce şunu söyleyecekler; 'Seçim meydanlarında söylediğiniz yalanlar için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından özür diliyoruz., mülakat konusunda 'Biz özür diliyoruz. Montaj videolar yaptık, özür diliyoruz. Bu özürlerimizi kabul ederseniz buyurun gelin anayasa yapalım?'" (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar