Kılıçdaroğlu'nun ABD'deki 'gizemli sekiz saat'inin arka planı

Kılıçdaroğlu'nun ABD'deki 'gizemli sekiz saat'inin arka planı
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ABD ziyaretinde 'ortadan kaybolduğu' iddia edilen ve iktidar medyasının gündemden düşürmediği 'gizemli sekiz saat'in arka planı ortaya çıktı.

Artı Gerçek - ABD ziyaretinde sekiz saat 'ortadan kaybolduğu' iddia edilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, iktidar medyasında 'gizemli' olarak sunulmaya çalışılan bu sürede ses getiren video paylaşımlarından biri için karayolu seyahati yaptığı ortaya çıktı. Buna göre söz konusu sekiz saatte Kılıçdaroğlu, iktidara yakın Türgev ile Ensar Vakfı’nın, Türkiye'den ABD'ye para aktarmak için kullandığı öne sürülen TÜRKEN Vakfı'nın Manhattan'daki tartışmalı binasının önünde video çekmek üzere New York'a gitti.

'Kayıp sekiz saat' tartışması, Habertürk yazarı Oray Eğin'in 'Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortadan kaybolduğu sekiz saat' başlıklı yazısı ile başladı. Eğin makalesinde, Kılıçdaroğlu’nun o sabah gazetecilerle birlikte Boston-Washington uçağına binmesinin beklendiğini ama CHP liderinin yolculuğu karayolu ile yapmayı tercih ederek New York'taki Türken gökdeleninin önünde video çektirdiğini yazdı.

ORAY EĞİN NE YAZDI?

Oray Eğin "Türkiye’yi yönetme iddiasındaki bir lider gezisi üzerine epey spekülasyonlar yapılan ABD gibi bir yerde en azından sekiz saat ortadan kayboluyor. O sırada ne yaptığına dair hiçbir bilgi yok. Bildiklerimiz sadece parti yetkililerinden aktardığından ibaret" derken, bu yazı iktidar medyası tarafından Kılıçdaroğlu’nu hedef almak için kullanıldı.

Takvim gazetesi haberinde "İcazet turundaki sır 8 saat" ifadelerine yer verirken, Yeni Şafak "Kılıçdaroğlu'nun ABD'deki gizemli 8 saati: Herkesi uçakla gönderdi Pensilvanya üzerinden kara yolunu seçti" başlığını kullandı. Sabah yazarı Mahmut Övür ise daha da ileri giderek, kaynağı ve kimden geldiği belirtilmeyen bir WhatApp mesajını gündeme getirip "Kılıçdaroğlu, FETÖ'cü Şerif Ali Tekalan'la görüşmüş olabileceği" iddiasını dolaşıma soktu.

'DÖRT SAATTE NEW YORK'A GİTTİ, DÖRT SAATTE WASHINGTON'A ULAŞTI'

HalkTV yazarı İsmail Saymaz ise söz konusu sekiz saatin ve Kılıçdaroğlu'nun TÜRKEN Vakfı binasına gitme kararının arka planını yazdı. "Seyahatin ikinci günü Vaşington’a ayrılmıştı" diyen Saymaz, şöyle devam etti:

"Havalimanına geçtik. Uçak tam kalkmak üzereyken… Kılıçdaroğlu’nun görüşmesinin olduğu ve yolculuğa katılmayacağı haber verildi.

Uçağımız Baltimore’a indikten 45 dakika sonra Kılıçdaroğlu’nun New York’taki TÜRKEN Vakfı’na ait yurdun önünde çektiği video paylaşıldı.

Öğrendiğim kadarıyla Kılıçdaroğlu videonun çekimine o sabah karar verdi. Tarifeli uçağa binmeyerek, karayoluyla dört saat süren yolculuğun ardından New York’a gitti. Manhattan’da 10 dakikada çekim yapıldı. Ve dört saatlik sonra Vaşington’a ulaştı.

Doğrusu, etkili ve yaratıcı bir video paylaştı.

Çünkü bu seyahat, başörtüsü tartışmasından ötürü muhaliflerin tepkilerinin yatışması ve gündemin değişmesi için de bir fırsattı. Bu yüzden Kılıçdaroğlu, iç politika sorularını yanıtsız bırakmak istedi. Ne var ki Erdoğan ve Bahçeli’nin açıklamalarına kayıtsız kalamazdı.

Bu videosuyla Kılıçdaroğlu, bizzat açtığı başörtüsü tartışmasını yine kendisinin kapattığını ilan etti. Cumhur İttifakı’nın anayasa değişikliğine “hayır” diyeceğini bildirdi. Yasal değişikliği de Altılı Masa’nın zaferinden sonraya bıraktı."

VİDEODA NE DEMİŞTİ?

Kılıçdaroğlu, TÜRKEN'in gökdeleninin önünde çektiği videoyu, "Burası New York, Manhattan. ABD’nin en pahalı iş muhiti… Tanıdığım bir ailenin gökdelenine “hayırlı olsuna” geldim. Erdoğan kim, anayasa, aile kim... Onunla ne aile konuşulur ne anayasa. Bu konu kapanmıştır" başlığıyla paylaşmıştı.

Videoda da, başörtüsü konusundaki olası yasal düzenlemede aileden de söz edilmesi çağrısı yapan Erdoğan'a şöyle seslenmişti:

"“Birileri senin siyasal rehinen kalsın diye benim yaptığım öneriyi yine kabul etmemiş, yan çizmişsin. Anayasayla aileyi korumaktan bahsetmişsin. Eğer bir aile konuşulacaksa konuşulacak yer burası.

Burası New York'un en pahalı yeri Manhattan. Bu da ailenin yaptırdığı gökdelen. Oğlunun, kızına gönderdiği paralarla bu gökdelen yapıldı, yapılmaya devam ediyor. Sevgili Erdoğan, aileyi konuşmak istiyorsan ve gerçekten samimiysen gel buradan başlayalım.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar