Kimyasal silah kullanımına dair konuşan TTB Başkanı Fincancı'ya soruşturma

Kimyasal silah kullanımına dair konuşan TTB Başkanı Fincancı'ya soruşturma
Yayınlanma:
A+ A-
TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, kimyasal silahların çatışmalarda kullanıldığına dair gözlemlerini aktarınca iktidar medyası tarafından hedef alındı. Ankara Başsavcılığı de Fincancı hakkında soruşturma başlattı.

Artı Gerçek - Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarında PKK'ye yönelik operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığına dair görüntüler üzerine tıbbi değerlendirmede bulunan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı iktidar medyası tarafından hedef alındı. Ardından da Fincancı hakkında soruşturma açıldı.

Fincancı, Medya Haber'de, sosyal medyadaki görüntüleri izlediğini ve incelediğini belirterek, "Belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan, zehirli gazlardan, kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda. Tabii çok çeşitli kimyasal silahlar var. Her ne kadar kullanılması yasak olsa da ne yazık ki bu yasaklanmış silahların çatışmalarda kullanıldığını da görüyoruz" dedi.

'BAĞIMSIZ HEYETLER GÖREV ALMALI'

Uluslararası sözleşmeler kapsamında bölgede bağımsız heyetlerce inceleme yapılması gerektiğini ifade eden Fincancı, "Burada önemli olan, bu tür silahları kullanan devletlerin sorumlu kılınması adına etkili bir soruşturmanın yürütülmesi, bu etkili soruşturmada da bağımsız heyetlerin görev alması olmalı" ifadelerini kullandı.

Fincancı açıklamaları üzerine iktidar medyasının hedefi oldu ve sosyal medyada linç kampanyasına uğradı. Yeni Şafak, 'TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı'dan ihanet dolu sözler: PKK kanalında TSK'ya iftira attı' diyerek haber servis etti. Sabah'ta ise 'Emekli komutanlar PKK'nın 'Kimyasal Silah' iftirasına ateş püskürdü: Şebnem Korur Fincancı hukuk önünde hesap versin!' haberi verilerek, emekli generallerin açıklamaları kullanıldı.

Bir süre sonra Ankara Başsavcılığı'nın yaptığı açıklamalar nedeniyle TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında soruşturma başlattığı duyuruldu.

EREN KESKİN: FİNCANCI BİR HEKİM VE İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSUDUR

Sosyal medyada da hedef gösterilen Fincancı'ya insan hakları savunucuları sahip çıktı. İHD Eş Genel Başkanı Emire Eren Keskin, twitter hesabından, "Uluslararası İnsan Hakları sözleşmeleri, deneyimler üzerinden yazılır. İmzacı Devletler hükümlere uymayı taahhüt eder. Sözleşmeler ışığında konuşan bir tıp hekimini suçlamaz, suçlayamaz. Şebnem Korur Fincancı bir hekim ve insan hakları savunucusudur. #SebnemKorurFincancı" paylaşımı yaptı.

Öne Çıkanlar