Küçükçekmece'de bir cinsel saldırı daha

Küçükçekmece'de bir cinsel saldırı daha
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 18:30
A+ A-
İlçede 5 yaşındaki çocuğa cinsel istismarın yankıları sürerken, yeni bir olay daha yaşandı.

İstanbul’un Küçükçekmece ilçesine bağlı Kanarya Mahallesi’nde 5 yaşındaki bir çocuğa cinsel saldırının ardından, benzer bir olayın İkitelli semtinin Atatürk Mahallesi’nde yaşandığı öğrenildi. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre öğlen saatlerinde ekmek almak için evden çıkan annenin evde bıraktığı 7 yaşındaki çocuğuna cinsel saldırı girişiminde bulunulduğu ifade edildi. Saldırganı gören ailenin emniyete verdiği ifadeye rağmen saldırganın hala yakalanmadığı belirtildi.
 
İkitelli halkı, Kanarya ve Atatürk Mahalleleri’nde yaşanan cinsel saldırıları yaptıkları yürüyüş ile protesto etti. İkitelli Cemevi önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, "İstismara hayır" ve "Susma haykır"  sloganları eşliğinde Atakent Mahallesi’nde bulunan Ali İsmail Korkmaz Parkı’na kadar yürüdü. Burada açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Küçükçekmece İlçe Eş Başkanı Nergiz Oymak, 2 gün içerisinde Küçükçekmece Kanarya Mahallesi’nde bir çocuğun cinsel saldırıya maruz bırakıldığı ve Atatürk Mahallesi’nde de bir çocuğa istismar girişiminde bulunulduğunu, iki saldırının da faillerinin bulunmadığını söyledi.
‘DÜN DE SUSMADIK BUGÜN DE SUSMAYACAĞIZ’

Saldırganları bulmak yerine buna karşı ses çıkaranların susturulmak istendiğini ifade eden Oymak, "Dün de susmadık, bugün de susmayacağız. Bu yaşananlarda Ensar Vakıflarında 45 çocuğa tecavüz edildiğinde; ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyen, istismara uğrayan 12 yaşından büyük çocukların istismarcısı ile evlendirilmesi için yasa tasarısı veren iktidarın erkek egemen zihniyetini görüyoruz. Başta çocuklara ve kadınlara yönelen bu zihniyeti görünmez kılmaya çalışanlara inat sokaklarda sesimizi yükseltmek için buradayız" dedi.
 

‘SOKAKTAYIZ SOKAKTA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

İstismarın önünü açan politikalara izin vermeyeceklerinin altını çizen Oymak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yargının defalarca bu suçlara ortak olduğunu biliyoruz. Bir kez daha söylüyoruz; erkek adalet değil, gerçek adalet için mücadele edeceğiz. Bir kez daha indirimlerle bu suçları aklamanıza, meşrulaştırmanıza izin vermeyeceğiz. Kadınlar olarak çocuklara ve kadınlara yönelik tacize, tecavüze karşı sokaktayız, sokakta olmaya devam edeceğiz. Bütün kadınları bizi dört duvara hapsetmeye çalışan, sokakları meydanları her geçen gün daha yaşanamaz hale getiren erkek egemen sisteme karşı, karşılaştıkları her saldırıya karşı örgütlenmeye çağırıyoruz."
 

YÖRE DERNEKLERİ DE SALDIRIYI PROTESTO ETTİ

Öte yandan Doğu Güneydoğu Dernekler Platformu’na bağlı Kanarya Dernekler Platformu da Şahin Caddesi üzerinde bulunan Kanarya taksi durağı önünde basın açıklaması yaparak cinsel saldırıyı protesto etti. Dernekler adına açıklamayı Helağ Derneği Başkanı Nizamettin Acar yaptı. Kanarya mahallesinde yaşanan cinsel saldırıyı şiddetle kınadığını ve lanetlediğini belirten Acar, "Buradan İçişleri Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına sesleniyoruz. Lütfen bu insan müsveddelerini ve insanlığın yüzkaralarını bir an önce yakalayın ve adalete teslim edin" dedi. Basın açıklamasının ardından binlerce kişi Kanarya sokaklarında slogan atarak yürüyüşe geçti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar