Malatya'da son imar affında toplamda 22 bin 329 adet Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmiş

Malatya'da son imar affında toplamda 22 bin 329 adet Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmiş
Maraş merkezli iki büyük depremde yaşanan büyük yıkımın ardından imar affı tekrar tartışma konusu oldu. Son imar affında, Türkiye genelinde 7 milyon 85 bin 969 adet Yapı Kayıt Belgesi verildi, bunların 5 milyon 848 bin 927’sini konutların oluşturdu.

Artı Gerçek - Deprem ülkesi olarak tanımlanan Türkiye’de yaşanan her depremden sonra imar afları gündeme geliyor. 6 Şubat 2023’te Maraş’ın Pazarcık ilçesinde yaşanan 7,7’lik ve Elbistan ilçesinde yaşanan 7,6’lık depremlerin ardından da en çok konuşulan konulardan birisi imar affı oldu.

Doğruluk Payı'ndan Murat İltir'in haberine göre; Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, 2022 yılının Ekim ayında Meclis'e verdiği soru önergesinde , Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a, son imar affıyla kaç konut ve işyerinin Yapı Kayıt Belgesi aldığını sormuştu. Bakan Kurum tarafından verilen cevapta İmar barışı kapsamında Türkiye genelinde toplamda 7 milyon 85 bin 969 adet Yapı Kayıt Belgesi verildiği, bunların 5 milyon 848 bin 927’sini konutların oluşturduğu belirtildi.

6 Şubat' depreminin yıktığı 10 ilin arasında yer alan Malatya'da ise 22 bin 329 adet Yapı Kayıt Belgesi düzenlendiği belirtilmişti.

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır'ın 2020 yılında Elazığ’da meydana gelen, başta Elazığ ve Malatya olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesini etkileyen depremin ardından TBMM’de Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sunduğu soru önergesinde, Elazığ ve Malatya illerinde imar barışından sonra yapı kayıt belgesi verilen yapı sayısını sormuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verdiği cevapta Malatya ilinde toplamda 22.329 adet Yapı Kayıt Belgesi düzenlendiğini aktarmıştı.

YENİ İMAR AFFI TEKLİFİ KOMİSYONDA

Cumhur İttifakı ortağı Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici tarafından TBMM'ye 25 Temmuz 2022’de sunulan "İmar Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" TBMM Başkanlığı tarafından 11 Ekim'de komisyona sevk edildi.

Destici’nin sunduğu ve şu anda Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm komisyonunda olan teklifin özeti şöyle:

“Teklif ile; ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla Yapı Kayıt Belgesi başvuruları için daha önce belirlenmiş sürelerin uzatılması ve daha önce bu sürelerden kaynaklı belgeleri iptal edilenler hakkında tesis edilen idari işlemlerin ve para cezalarının iptal edilmesi amaçlanmaktadır.” (Kaynak)

Öne Çıkanlar