Mehmet Sincar davasında zamanaşımı riski: Hizbullah üyesi Yıldız’ın tutuklanması talebi reddedildi

Mehmet Sincar davasında zamanaşımı riski: Hizbullah üyesi Yıldız’ın tutuklanması talebi reddedildi
Yayınlanma:
A+ A-
Batman'da 1993 yılında Mehmet Sincar'ın öldürülmesine ilişkin görülen ve zamanaşımı riskiyle karşı karşıya olan davada mahkeme, davanın tek sanığı Hizbullah üyesi Cihan Yıldız'ın tutuklanması talebini reddetti. Duruşma 17 Temmuz'a ertelendi.

Rojhat ABİ


DİYARBAKIR - Batman'da 1993'te silahlı saldırı sonucu Demokrasi Partisi'nin (DEP) eski milletvekili Mehmet Sincar'ın öldürülmesine ilişkin açılan davanın 10'uncu duruşmasında mahkeme avukatların tüm taleplerini reddetti. Heyet, bir sonraki duruşmayı 17 Temmuz'a erteledi. Mehmet Sincar’ın eşi Cihan Sincar, davanın eylül ayında zamanaşımına uğraması riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, "Hakkımızı aramaya devam edeceğiz, çünkü mağduruz. Bedeli ne olursa olsun vazgeçmeyeceğiz" dedi.

1993 yılında faili meçhulleri araştırma amacıyla gittiği Batman'da silahlı saldırı sonucu öldürülen kapatılan Demokrasi Partisi'nin (DEP) eski Mardin Milletvekili Mehmet Sincar'a ilişkin dava zamanaşımı riskiyle ile karşı karşıya. Mehmet Sincar’ın katledilmesinin üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen cinayet aydınlatılmadı.

Mehmet Sincar’ın öldürülmesi ile ilgili açılan davanın 10’uncu duruşması Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mehmet Sincar’ın eşi Cihan Sincar, Sincar ailesinin avukatlarının katıldığı duruşmaya Yeşil Sol Parti Diyarbakır milletvekili Adalet Kaya, HDP, İHD ve Diyarbakır Barosu avukatları hazır bulundu. Mehmet Sincar davasının tek sanığı, tutuksuz yargılanan Hizbullah hükümlüsü Cihan Yıldız, duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Mahkeme başkanı SEGBİS’le duruşmaya katılan sanık Cihan Yıldız’a önceki beyanından farklı bir beyanı olup olmadığı sordu. Bunun üzerine Yıldız, önceki beyanından farklı bir beyanı olmadığını belirtti.

'CİNAYET AYDINLATILMADI, TÜRK YARGISININ AYIBIDIR'

Ardından söz alan Sincar ailesinin avukatı Şaneşin Aydın, cinayetin hala aydınlatılmadığını söyledi. Sincar Cinayeti’nin 30 yıl önce işlendiğini hatırlatan Aydın, “Bu cinayet hala aydınlatılmadı. Bu Türk yargısının ayıbıdır. Daha ne kadar sürdürülecek bu, daha kaç sene celse celse gideceğiz? Taleplerimiz bir an önce dikkate alınıp karara bağlanmalı” dedi.

AVUKATLARIN TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Mahkeme heyetinin dosya incelemesine ve dava içeriğine ilişkin söz alan Sincar ailesinin avukatı Yunus Muratakan, yaptıkları incelemede mahkemenin incelemelerde bulunmadığını gördüklerini söyledi. Sincar dosyasında özel taktik uygulandığını vurgulayan Muratakan, “Bu dosyada halk tarafından seçilmiş bir milletvekili katledildi. Ele geçirilen arşivler sonucunda ölüm evlerinin ortaya çıkmasıyla birçok cinayetin Hizbullah tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Kürdistan işçi partisine karşılık adil yargılanma hakkının herkese eşit şekilde uygulanmasını savunan bir anlayıştan geliyoruz. Geçen hafta Süleyman Soylu'nun açıklamasında HÜDA PAR’ın siyasi bir konsept olduğunu söylüyor. Bu süreç artık uzatılmasın. Bir an önce bu davanın sonuca bağlanmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

Yapılan savunmaların ardından mahkeme kararını açıkladı. Sincar ailesinin avukatlarının sanığın tutuklanmasına ilişkin talepleri reddeden mahkeme, bir sonraki duruşmayı 17 Temmuz’a erteledi.

'DEVLETİN PARAMİLİTER GRUPLARI TARAFINDAN İŞLENEN BİR CİNAYETTİR'

Duruşmanın ardından Diyarbakır Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı. Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, yargı mekanizmasının denetim altında bulunduğunu söyledi. “Devlet yine suçu işleyen tarafta bu çok bilindik bir hikaye” diyen Kaya, şunları söyledi:

“Devletin paramiliter grupları tarafından işlenen bir cinayettir bu. Avukatların bütün talepleri yine reddedildi. Bu konuda söyleyecek tek şey, bu davada olan ve 30 yıldır süren adalet arayışı toplumda da sürüyor. Bir gün inanıyoruz ki bu ülkede ihtisas mahkemeleri olacak ve gerçekten kamu görevlileri özellikle devlet tarafından oluşturulmuş suç çeteleri mutlaka yargılanacak ve cezalarını bulacaklardır. Bu cezasızlık politikası böyle bitmiyor çünkü yargı bağımız değildir, tahakküm altındadır.”

'BEDELİ NE OLURSA OLSUN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Mehmet Sincar’ın eşi Cihan Sincar, cinayetin yargı tarafından bilerek sonuçlandırılmadığını söyledi. Hak mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini belirten Sincar, şu ifadeleri kullandı:

“Birkaç ay sonra zamanaşımına uğrayacak bu dosyada devlet resmen tiyatro çekiyor. Bu davadan bir sonuç çıkarma niyetleri yoktur. Uzattıkça uzatıyorlar ancak zamanaşımı gibi bir şeyi biz kesinlikle kabul etmiyoruz. Hakkımızı aramaya devam edeceğiz, çünkü mağduruz. Bedeli ne olursa olsun vazgeçmeyeceğiz. Parlamento’da bile Hizbullah’ın avukatları milletvekili olup bu devletin meclisine girmiş. Yani bunlardan ne bekleyebiliriz. Bu büyük bir zulümdür, bir milletvekili sokak ortasında öldürülüyor ve hala failleri bulunamıyor. Biz halkımıza borçluyuz söz veriyoruz bu olayı aydınlatacağız.”

EYLÜL AYINDA ZAMANAŞIMINA UĞRAYACAK

DEP Milletvekili Mehmet Sincar 4 Eylül 1993 tarihinde katledildi. Sincar cinayeti ile ilgili uzun süre herhangi bir işlem yapılmadan bekletildi. 28 Ocak 2000 tarihinde Beykoz Hizbullah evi baskınında binlerce sayfa evrak ele geçirildi. O evraklar Sincar cinayetini Hizbullah'ın işlediğine işaret ediyordu. Cinayetten 7 yıl sonra ele geçen dokümanlar doğrultusunda ilk olarak bir soruşturma yürütüldü.
Sincar cinayetinin sanığı Cihan Yıldız, 15 Ağustos 2008 tarihinde Avusturya’da yakalanıp Türkiye’ye teslim edildi, 10 Eylül 2008 tarihinde ise tutuklandı. 26 Nisan 2013 tarihinde alalarında Mehmet Sincar cinayetinin de olduğu altı Hizbullah eyleminden ikisini gerçekleştirdiğinin sabit olması gerekçesiyle, “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” yerine, “müebbet hapis” cezası ile cezalandırıldı.

Kararın Yargıtay’da onaylanması ile 24 Haziran 2014 tarihinde kesinleşti. Sanık avukatları 18 Mart 2019 tarihinde AİHM sözleşmesi kapsamında yeniden yargılanma başvurusunda bulundu. Başvuru üzerine mahkeme 26 Haziran 2019 tarihinde yargılanmanın yenilenmesi yönünde karar verdi. Sanık Cihan Yıldız, AİHM ile varılan ‘dostane bir çözüm’ anlaşması kapsamında 2019 yılında diğer Hizbullah sanıkları gibi serbest bırakıldı.

Sanıkla ilgili yeniden yargılanma kararı ile dava devam etti. Her duruşmada avukatlar sanığın tutuklanmasını talep etse de, bu talep kabul edilmedi. Davanın tek sanığı Yıldız tutuksuz yargılanırken, dava avukatlarının dosyanın genişletilmesine ilişkin talepleri de reddedildi. Mehmet Sincar davası Eylül 2023’e kadar herhangi bir gelişme yaşanmaması durumunda zamanaşımına uğrayacak.

Öne Çıkanlar