Menderes Gündüz: Yargılanıyorum çünkü adalet aramak en büyük suç

Menderes Gündüz: Yargılanıyorum çünkü adalet aramak en büyük suç
Yayınlanma:
A+ A-
Alkollü sürücünün oğlunun ölümüne sebep olduğu davada verilen iyi hal indirimine gösterdiği tepki nedeniyle hakkında hakaret davası açılan Menderes Gündüz'ün duruşması ertelendi. Gündüz, hakkında açılan dava için "adalet arayan ailelere gözdağı" dedi.

Cengiz Anıl BÖLÜKBAŞ


Artı Gerçek - Ankara’da Çağdaş Şenyüz'ün alkollü bir şekilde kullandığı aracıyla ölümüne sebep olduğu 19 yaşındaki oğlu Umut Gündüz için adalet mücadelesini sürdüren Menderes Gündüz hakkında açılan hakaret davasının ikinci duruşması Ankara 65. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

27 Aralık 2021’deki oğlunun ölümüyle ilgili görülen davanın karar duruşmasında Şenyüz'e iyi hal uygulayan mahkeme heyetine karşı söylediği sözler nedeniyle yargılanan Menderes Gündüz savunmasında herhangi bir hakarette bulunmadığını söyledi. Duruşmada sarf ettiği "oğlumun kanı sizin de elinizde, siz de yargılanacaksınız ve tutuklanacaksınız” sözleri ile yasal haklarını kullanacaklarını dile getirdiğini belirtti.

TANIKLAR:HAKARET YOK

Gündüz'ün avukatı Dursun Yılmaz tarafından dinlenilmesi talep edilen tanıklar da benzer beyanda bulundu. Tanıklar, Gündüz'ün hakarette bulunmadığını, kararı duyunca tepki gösterdiğini ve sözlerin hakim ile savcıya yönelik olmadığını belirtti. Ayrıca, mahkemede Çağdaş Şenyüz ve avukatının ortamı alevlendirdiğini ve hakimin herhangi bir uyarıcı ve ortamı sakinleştirici söylemde bulunmadığını da söyledi.

DURUŞMA 8 ARALIK'A ERTELENDİ

Mahkeme, Savcı Emre Gültek ve Hakim Tuğçe Maden'i dinlemeye yönelik ara kararın iptaline ayrıca Umut Gündüz Davası'ndaki katip ve mübaşirin dinlenmesine karar verdi. Duruşma 8 Aralık'a ertelendi.

menderes-gunduz.jpg

GÜNDÜZ: BU YARGILAMA, ADALET ARAYANLARA GÖZDAĞIDIR

Menderes Gündüz, duruşma sonrasında Artı Gerçek'e konuştu.

Adaletin yerini bulması için mücadele ettiklerini ve oğlunun davasında karar duruşmasında korunan bir sanık olduğunu gördüklerini belirten Gündüz, tanıkların ifadelerinin karıştırıldığını ve deliller doğru değerlendirilmediğini belirtti. Türkiye'de bir cezasızlık politikası olduğunu dile getiren Gündüz şunları söyledi:

"Katilin hapis yatmasının önüne geçildi. Karara verdiğim tepkiler hakaret değildi. Cezasızlık politikasının suçların önünü açacağını belirttim. Mücadele edeceğimizi söyledim. Bu sözlerim hakaret olarak algılandı. Yargı katili yatırmıyor ama bugün adalet arayan bir babayı yargılıyor. Benim itirazım yargı sistemine yönelikti. Bugün ben yargılanıyorum çünkü adalet aramak bu memlekette büyük bir 'suç'. Yargı kişisel bir hırs için kullanılan bir araca dönmüş durumda. Bu yargılama aynı zamanda adalet arayan ailelere gözdağıdır"

Öne Çıkanlar