Merdivenaltı 'kürtaj pazarı': Yasa dışı ameliyatlar, kara borsada bulunan 'düşük ilaçları'

Merdivenaltı 'kürtaj pazarı': Yasa dışı ameliyatlar, kara borsada bulunan 'düşük ilaçları'
Kürtaj yaptırmanın önündeki fiili engeller kadınları merdivenaltı kliniklere mahkum bırakıyor. Adresi belli olmayan bu yerlerde sağlık koşulları ve kişi mahremiyeti hiçe sayılıyor. Üstelik yasak olan 'düşük ilaçları'nın da satışı buralarda yapılıyor.

Meral DANYILDIZ


İSTANBUL - Devlet hastanelerinde kürtaj yaptırma yollarının tıkanması, merdiven altıkliniklerde kürtaj arayışlarını çoğalttı. Kamu hastanelerinde bebek ya da annede ciddi sağlık sorunu engeli yoksa kürtaj işlemi talebe bağlı yapılmıyor. Bu nedenle hamile kalan kadınların ilk adresi ücretsiz erişim sağlayabileceği devlet hastaneleri yerine internet oluyor.

Kürtaj için internette arama yapıldığında en başta sponsor reklamlara sahip olan merdivenaltı klinikler çıkıyor. Adres dahil hiç bir bilgi paylaşılmayan bu yerler '4-6 hafta 800, 7-8 hafta 850 TL' denilen internet reklamları ile özellikle maddi durumu yetersiz kadınları hedef alıyor. Biz de bu yerlerden birini aradık.

'GOOGLE ARAMALARINDAN BULDUK' İDDİASI

Aradığımızda öncelikle fiyat bilgisi almak istediğimizi söylediğimiz kişi 1.200 TL fiyat verdi Söz konusu görevliye pek çok yerle görüştüğümüzü ifade etmemizin ardından konuşma sona erdi ancak hemen arkasından mesajlar gelmeye başladı.

Yaklaşık birkaç saat sonra hiç tanımadığımız bir numaradan gelen mesajda "Kürtaj için aramışsınız" ifadesi yer alıyordu. Kim olduğunu sorduğumuz numaranın sahibi, "İnternet aramalarınızda kürtajı aratmışsınız, numaranız öyle geldi" yanıtını veridi. Klinikle herhangi bir ilişkisi olduğunu fark ettirmemeye çalışsa da konuşmanın ilerlemesinde durumun böyle olmadığı açığa çıktı.

İlk olarak ne olduğunu anlamaya çalışmamız üzerine, yasal süreci geçtiği için "11 haftalık bebeğimi aldırmak istiyorum" dedik. Kendisi yasal olmamasına rağmen bu konuda da yardımcı olabileceğini iddia etti. Lokasyon olarak Bakırköy'ü işaret eden kişi ne klinik adı ne de açık adres verdi.

Bu konuşmanın ardından yalnızca WhatsApp hattı üzerinden aranabilen şahısla telefonla görüştük. Numaramızı nereden bulduğunu sorduğumuz kişi, yaptığımız Google aramalarından bulduğunu öne sürdü. Gerçek, başka bir hattan aynı kliniği aramamızla ortaya çıktı.

'DÜŞÜK İLACI' PAZARLIKLA 500 TL

Farklı bir cep telefonundan, tekrar internette bulduğumuz kliniği arayıp fiyat sorduk. Kendimizi yine farklı bir kişi olarak tanıttık.

Klinikle konuşma bittikten sonra bu daha önce tanımadığımız üçüncü bir numaradan mesaj geldi. Konuşma şöyle:

-Merhaba buyrun.

Meral Danyıldız: Kimsiniz?

-Kürtaj için arama yapmışsınız.

Meral Danyıldız: Siz beni nereden arıyorsunuz?

-Siteye girince otomatik mesaj geliyor bize. Bakırköy'de yerimiz.

Meral Danyıldız: Hangi siteye?

-Google'da neyle ilgili arama yaptınız?

Meral Danyıldız: Arama yapmadım telefonla aradım. Her neyse. Sizden de fiyat alabilir miyim?

-1400 TL fiyat bizde. Yaş problemi ya da evlilik yok değil mi?

Meral Danyıldız: Yok.

-Yüksek mi geldi fiyat?

Meral Danyıldız: Evet.

321.jpg

Bu konuşmanın devamında merdivenaltı kliniklerinin satışı yasak olan düşük hapını sattıkları da ortaya çıktı.

-Daha önce doğum yaptınız mı?

Meral Danyıldız: Hayır.

-Düşük ilacı kullanın.

Meral Danyıldız: O yasak değil mi? Ona da baktım ama satılmıyor galiba.

-Evet satılmıyor ama isterseniz yardımcı olabiliriz. Pahalı bir ilaç ama 700 TL'ye veririz. Sana ilaç konusunda 500'e de yardımcı olurum.

Meral Danyıldız: Kargoyla mı yollarsınız?

-Elden veririz. Siz karar verin geleceğiniz zaman paylaşırım kliniği.

4.jpeg

KLİNİK: NUMARANIZI İNTERNETTEN BULUMUŞLARDIR

Son olarak üçüncü kez başka bir hat ve başka bir kişi olarak yine aynı kliniği arayıp kendilerini internetten bulduğumuzu söyleyip fiyat aldık. Telefonu kapatmamızdan saatler sonra Whatsapp'tan hiç tanımadığımız bir başka numaradan yeni mesaj geldi. Böylelikle internet üzerinde yer alan kliniklerin üçüncü kişilere hastaların sağlık ve kişisel bilgilerini paylaştıkları da ortaya çıkmış oldu.

Konu üzerine haberin öncesinde arayıp numaramızı kimseyle paylaşıp paylaşmadıklarını sorduğumuz klinik çalışanı, "Biz numaranızı paylaşmadık. Belki internet üzerinden arama yaptıysanız öyle bulmuşlardır" yanıtını verdi. İki ayrı şahıstan da aynı yanıtı aldık. .

'DEVLETTE KÜRTAJ DENEYİMİM TRAVMA DOLUYDU'

Kürtaj yaptırmak isteyen kadınların yaşadıkları zorluklar bununla da sınırlı değil. Devlet hastanelerinde kürtaj yaptırabildiklerinde de durum hayli sıkıntılı. Bir kez özel, bir kez de devlet hastanesinde kürtaj deneyimi yaşamış, ismini vermek istemeyen bir kadın yaşadıklarını şöyle anlattı:

"İlk deneyimim bir üniversite hastanesinde oldu ama tabii ki çok büyük bir pişmanlıkla sonuçlandı. Genel anestezi yapılmadı. Yalnızca lokal anestezi yapıldı. Ben bütün işlemi hissettim. Her şeyi an be an yaşadım bilincim yerinde olduğu için. Travmayı atlatmak için uzun seneler tedavi görmek zorunda kaldım psikolojik olarak. Diğer deneyimim doğal olarak özel bir hastanede oldu."

Öte yandan, kadınlar, evli oldukları takdirde eş izni olmadan kürtaj yaptıramıyor. Yine isteğe bağlı kürtaj imkânsız. Ya anne ya da çocuğun ciddi bir sağlık problemi olması gerekiyor.

GOOGLE'DA ÇIKIŞ YAŞADI

Google'da en çok aratılanlar listesi de bunu kanıtlar nitelikte. 'Kürtaj fiyatları 2022', 'Kürtaj ne kadar?', 'Kürtaj ücreti' , 'Kürtaj yasak mı?', 'Özel hastane kürtaj fiyatları' konuyla ilgili en çok yapılan aramalar arasında yer alıyor. Bu sorular, Google'da "büyük çıkış" yapan aramalara girdi. "Devlet hastanesi kürtaj yapıyor mu?" sorusu yüzde 300 arttı.

Öne Çıkanlar