Mersin'de hedef gösterilen belediye bürokratına saldırıya dair soru sorulmadı

Mersin'de hedef gösterilen belediye bürokratına saldırıya dair soru sorulmadı
Yayınlanma:
A+ A-
Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanı Bedrettin Gündeş’in avukat, polisevi saldırısı sonrasında hedef gösterilen müvekkiline olayla ilgili tek soru sorulmadığını açıkladı.

Muzaffer DURU


Artı Gerçek- Mersin’in Mezitli ilçesine bağlı Deniz Mahallesi'ndeki Tece Polisevi'ne 26 Eylül’de gerçekleştirilen saldırı ile ilgili tartışmalar sürüyor. Olayın ardından açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP’nin hazırlamış olduğu tutuklu gazeteciler raporunda adı olan D. E’nin saldırıyı gerçekleştiğini ileri sürdü. Bu açıklamanın ardından iktidara yakın basın organları CHP’li Büyükşehir Belediyesi ile ilgili haberleri servis etmeye başlandı. Ardından da kent genelinde birçok adrese baskın yapıldı. Baskın yapılan evlerden biri de Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanı Bedrettin Gündeş’in eviydi.

SORUŞTURMA GEREKÇESİ MHP MİLLETVEKİLİNİN HEDEF GÖSTERMESİ

Kameralar eşliğinde evi basılan Gündeş’in gözaltına alınması Tece Polisevi'ne yönelik gerçekleşen saldırı ile ilişkilendirildi. Ancak Gündeş’in gözaltı gerekçesi bu olayla ilgisi yoktu. MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un Eylül ayında belediye çalışanlarını hedef gösteren açıklama yapmasının ardından Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, belediye personeli 10 kişi hakkında sanal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek 'örgüt propagandası yapmak' iddiasıyla soruşturma başlatmıştı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanı Bedrettin Gündeş de bu 10 kişi arasındaydı.

"YAPILANLAR İTİBAR SUİKASTIDIR"

Artı Gerçek’e konuşan Bedrettin Gündeş'in Avukatı Bilgin Yeşilboğaz, müvekkilinin, Mersin'deki saldırının hemen sonrasında gözaltına alındığını hatırlattı.

Gündeş'in gözaltına alınmasın ile Mersin saldırısının ilişkilendirilmeye çalışıldığını belirten Yeşilboğaz, müvekkilinin gözaltına alınma gerekçesinin bu olayla ilgili olmadığını söyledi. Getirilen kısıtlılık kararına rağmen dosyanın ayrıntılarının sosyal medya ve iktidar medyasında yayınlandığını hatırlatan Yeşilboğaz, yaşananları 'itibar suikasti' olarak nitelendirdi:

"Hemen Büyükşehir Meclisini ve müvekkilimiz Bedrettin Gündeş’in patlamayla irtibatlı göstermeye çalıştılar. Müvekkilimiz Bedrettin Gündeş'in bu olayın faili, örgütleyicisi ve iktisatlısı gibi gösterme çabasındalar. Baskın yapılırken, TRT'nin görüntü alması, emniyette getirilirken emniyetin servis yapması, bir itibar suikasttır”

"SEÇİM DÖNEMİNDE ÇEKTİRDİĞİ FOTOĞRAFLAR SUÇ DELİLİ SAYILDI”

Avukat Yeşilboğaz, sorgu sırasında müvekkiline Mersin saldırısı ile ilgili soru sorulmadığını, soruların belediye seçimleri öncesindeki çalışmalarına dair olduğunu belirtti:

"Yandaş medyada bu patlamayla ilgili ‘belediye bu işin içinde’, ‘örgütleyicisi oldu’ yönünde haberler çıkıyor. Müvekkilime sorulan sorular bu patlamayla ilgili değildi. Bir tane bile böyle soru sorulmadı. Müvekkilimiz Bedrettin Gündeş zanlı gibi gösterilmeye çalışılıyor. Gözaltında ne soruluyor peki. 2014 yerel seçimlerindeki Toroslar Belediye Başkanı adayı olduğu süreçte gittiği ve katıldığı toplantılarda çektirdiği fotoğraflar soruluyor. 'Bunlar kim' diye soruluyor. Müvekkilim seçim çalışmasında birçok insanlar fotoğraf çektirdiğini, bunların kim olduğunu bilmediğini söyledi. Her çevre ile resimleri var. Sosyal medyasına baktığınızda Bedrettin beyin her kesimde fotoğrafı var”

"MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÜZERİNE KURULAN BİR OYUN”

Bedrettin Gündeş’e yönelik iddiaların hepsinin altının boş olduğunu ifade eden Yeşilboğa, şunları söyledi:

"İddiaların hiçbirinin temeli yok. Hiçbiri güncel değil. Bedrettin Gündeş yıllardır buradaydı. Peki Akdeniz Belediyesine yıllardır operasyon yapıldı, idarecilerin hepsi ikişer üçer kez yargılandı. O zaman Bedrettin Gündeş hakkında niye bir tane soruşturma açılmadı? Eğer bunlar suç oluşturuyorsa, neden Bedrettin Gündeş'i yargılamadınız? Bu tamamen Mersin Büyükşehir Belediyesi üzerine kurulan bir oyun. Mersin'in barışına, huzur iklimine yapılan bir saldırı ama arada müvekkilimiz ve ailesi rencide ediliyor. Müvekkilimi siyasete alet etmesinler. En kısa zamanda adalet yerini bulur. Hukuk ve adalet herkese lazım. Dünün muktedirleri bugünün ortada yoklar. Hepsi tutuklandı. Yargıya alet olarak kullananlar adalet önünde hesap verdi. Biz bir kez daha yargıyı araç ve sopa olarak kullanmayın diyoruz.”

"SORUŞTURMANIN GİZLİLİĞİ İLKESİ İHLAL EDİLİYOR”

Avukat Yeşilboğa, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın müvekkili ile ilgili "Örgüt propagandası” iddiasıyla yürüttüğü bir soruşturmada gizlilik kararı olmasına rağmen, soruşturma ile ilgili içerik ve görüntülerin iktidar medyasında yer aldığını da söyledi. "Soruşturmanın gizliliği ilkesi ihlal ediliyor” dedi.

Öne Çıkanlar