Mersin'de ölü sayısı 12'ye yükseldi, kaza ön raporunda otobüs şoförü ‘tek ve asli kusurlu’ sayıldı

Mersin'de ölü sayısı 12'ye yükseldi, kaza ön raporunda otobüs şoförü ‘tek ve asli kusurlu’ sayıldı
Mersin'in Tarsus ilçesinde meydana gelen zincirleme kazada ölüm sayısı 12'ye yükseldi. Kazaya ilişkin soruşturma kapsamında hazırlanan bilirkişi heyeti ön raporunda, tutuklu otobüs şoförü Ali Güler'in, ‘tek ve asli kusurlu’ olduğu belirtildi.

Artı Gerçek - Mersin'in Tarsus ilçesinde otoyolda yolcu otobüsünün karşı şeride geçip kamyon ve 2 otomobille çarpıştığı kazada ölü sayısı 12'ye çıktı. Mersin Şehir Hastanesi'nde tedavisi süren yaralılardan 9 yaşındaki Ensar Kaan Şimşek'in ölmesiyle kazada ölenlerin sayısı 12'ye yükseldi. Ensar Kaan'ın babası Halil Şimşek de kazada ilk gün ölenler arasındaydı.

Kazaya ilişkin Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma devam ederken soruşturma kapsamında Başsavcılıkça görevlendirilen alanında uzman bilirkişiler tarafından ön rapor hazırlandı. Bilirkişi heyeti ön raporunda, ‘bölgede yapılan inceleme, hava koşulları, trafik seyri ve kazanın meydana gelme durumu’ dikkate alınarak olayla ilgili ‘tek ve asli kusurlu’ tarafın otobüs şoförü Ali Güler olduğu bildirildi.

Polis ekiplerince hazırlanan trafik kaza tespit tutanağında da otobüs şoförünün ‘yolun ve havanın gerektirdiği hız şartlarına uymadığı’ gerekçesiyle ‘asli kusurlu’ olduğu kaydedildi.

Öte yandan, otobüste teknik ve işlevsel anlamda eksiklik olup olmadığıyla ilgili inceleme başlatılması için Başsavcılıkça bir bilirkişi heyetinin daha görevlendirildiği öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

26 Mayıs’ta akşam saatlerinde Yenice Mahallesi Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu'nda meydana gelen olayda Diyarbakır-İstanbul seferini yapan Star Diyarbakır firmasına ait Ali Güler yönetimindeki yolcu otobüsü, sürücünün direksiyon kontrolünü yitirmesi sonucu çelik bariyerleri yıkıp karşı şeride geçmişti. Adana yönüne geçen otobüs, sürücülerinin kimliği öğrenilemeyen iki otomobil kamyonla çarpışmıştı. Çevredekilerin ihbarıyla kaza yerine Mersin ve Adana'dan çok sayıda sağlık, itfaiye, jandarma ve polis ekibi sevk edilmişti. Kaza yerinde 11 kişinin öldüğü belirlenmişti. Sağlık ve itfaiye ekipleri tarafından araçlardan çıkarılan yaralılar ise ambulanslarla hastaneye kaldırılmıştı.

Kazada İpek Taraman (33), Serhat Taraman (35), Elif Taraman (3), Ozan Kılıç (29), Birsen Çiftsüren (52), Mehmet Kaplan (34), Sultan Acet (30), Taha Acet (41), Halit Şimşek (41), Mehmet Orhan Teymen ve Ayla Çelik Teğmen ölmüştü. (DHA)

Öne Çıkanlar