Mezar taşları zorla değiştirildi

Mezar taşları zorla değiştirildi
Batman Cumhuriyet Savcılığı ve kayyum tarafından yıkım kararı verilen 23 mezar taşı, üzerindeki renk ve simgeler gerekçesiyle değiştirildi. BATMAN...

Batman Cumhuriyet Savcılığı ve kayyum tarafından yıkım kararı verilen 23 mezar taşı, üzerindeki renk ve simgeler gerekçesiyle değiştirildi.

BATMAN – Batman Cumhuriyet Savcılığı ve kayyum tarafından İkiztepe Mezarlığı’nda bulunan ve aralarında 10 Ekim Ankara katliamında yaşamını yitirenlerin mezar taşlarında "örgüt propagandası" yapıldığı için yıkılma kararı verilmişti. Yıkım kararına tepki gösteren aileler, mezar taşlarını değiştirdi. Ayrıca Kayyum Ertuğ Şevket Aksoy mezar taşlarını yıkma kararına karşı çıkan Mezarlıklar Müdürlüğü’nde çalışan 4 işçiyi işten çıkartı. Kayyum ayrıca "mezar taşlarının yıkım haberlerinin basına yansımasını" gerekçe göstererek müdürlüğe bağlı 2 memuru da görevden uzaklaştırdı.

KÜRTÇE İSİMLER KALDIRILDI

Zorla değiştirilen mezar taşlarına mermer kaplama yapılarak üzerindeki Kürtçe isimler ve fotoğraflar kaldırıldı. Aralarında 10 Ekim Ankara katliamında yaşamını yitiren Barış Annesi Meryem Bulut’un ailesi ise mezar taşlarını değiştirmeyeceklerini ifade ederek, değişime izin vermedi. Katliamda yaşamını yitiren Aycan Kaya ve diğer 21 YPG, YPS, YPJ ve PKK’linin mezar taşı ise zorla değiştirildi. Mezarlık içerisinde çok sayıda polis ve zırhlı araç yer alırken aileler yaşananlara tepki gösterdi.

‘MEZAR YIKMAK IŞİD ZİHNİYETİDİR’

Mezarlıkta açıklama yapan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, "Yıkmaya çalıştıkları mezarlıklar içerisinde 10 Ekim Ankara Katliamı’nda katledilen Meryem Ana’nın mezarı var. İŞİD, Meryem annenin bedenini paramparça etti. Burada da Batman kayyumu merkezi bir kararla mezarını paramparça yapmak istiyor. Mezar taşlarından neden bu kadar çok korkuyorlar. Bu mezar taşlarının kime ne zararları var" dedi. Kayyum tarafından Mezarlıklar Müdürlüğü’ne gönderilen ve mezar taşlarının "örf ve adetlere" uygun olarak tekrar yapılması açıklamasını da hatırlatarak tepki gösteren Başaran, "Bize örf ve adetten bahsetmesinler. Biz çocukken bize öğretilen ilk şey ‘mezarlara basmayın’ olmuştur. Ancak bugün bırakın mezarlara basmamayı mezarları paramparça eden bir zihniyetle karşı karşıyayız" diye konuştu.

Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından Asri Mezarlıkta bulunan diğer mezar taşları için yıkımla ilgili henüz bir karar çıkmazken aileler ise evlatlarının mezar taşlarının yıkılması endişesiyle mezar taşlarını beyaz bezle kapatmak zorunda kaldıklarını ifade ettiler.

Öne Çıkanlar