'Millet'in 'M'sini 52 TL'ye satmıştı: 6 yıl hapis cezası

'Millet'in 'M'sini 52 TL'ye satmıştı: 6 yıl hapis cezası
Bursa'da 'Millet Bahçesi' yazısının 'M' harfini söken Murat Yeşilçimen ile taksi şoförü arkadaşına 6'şar yıl hapis cezası verildi.

Artı Gerçek - Bursa'da geçen yıl "Millet Bahçesi" yazısının "M" harfini çaldığı kamera görüntülerinden belirlenen 38 yaşındaki Murat Yeşilçimen ile taksi şoförü arkadaşı 40 yaşındaki Semih Aydın, "nitelikli hırsızlık" suçundan 6'şar yıl hapse çarptırıldı.

Osmangazi ilçesinin Gaziakdemir Mahallesi'ndeki 'Millet Bahçesi'nin M harfinin, 21 Aralık 2021’de yerinde olmadığı belirlendi. Belediye ekiplerinin ihbarı üzerine polis güvenlik kamerilarını inceledi. Görüntülerden, şüphelinin iki suçtan kaydı olan Murat Yeşilçimen olduğu tespit edildi. Yakalanan Yeşilçimen ile suç ortağı olduğu öne sürülen taksi şoförü Semih Aydın gözaltına alındı.

Sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemede "M" harfini çalıp 52 TL'ye sattığını itiraf eden Yeşilçimen tutuklanırken, suçlamaları kabul etmeyen Aydın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

40 BİN TL İSTENDİ

Murat Yeşilçimen ve Semih Aydın hakkında Bursa 32’nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde "nitelikli hırsızlık" ve "kamu malına zarar vermek" suçlarından dava açıldı. Yeşilçimen, davaya müdahil olan Büyükşehir Belediyesi'nce, daha önce de farklı zamanlarda çalınan farklı harflerin şüphelisi olarak değerlendirildi. Çalınan bu harflerin toplam 40 bin TL'lik bedelinin ise kendisinden tahsil edilmesi istendi.

Duruşmalara Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla cezaevinden katılan Yeşilçimen, daha önceki hırsızlıklardan sorumlu olmadığını iddia ederek, maddi durumu olmadığı için de bu parayı ödeyemeyeceğini söyledi. Yeşilçimen, "Olay günü arkadaşım olan Semih'in taksisi ile gezerken kendisinden millet bahçesinin yakınında bulunan bir yerde durmasını istedim. Millet bahçesine gidip, M harfini aldım. Daha sonra yerine getirip koymak istedim. Kalabalık olduğu için bunu beceremedim. Sonra da harfi 52 TL'ye hurdacıya sattım. Diğer harfleri almadım. M harfinin bedelini ödeyerek tahliyemi istiyorum" dedi.

Semih Aydın ise suçsuz olduğunu belirtip, "Olay günü Murat ile taksimde geziyorduk. Sabaha karşı aracı durdurmamı istedi. Dışarı çıkıp geldiğinde elinde M harfi vardı. 'Bunu nereden aldın?' diye sorduğumda 'hurda' dedi. Çaldığını bilmiyordum. Sonradan öğrendim. Ben suçsuzum. Maddi durumum iyi olmadığı için çalınan harflerin bedelini ödeyemem" diye konuştu.

Mahkeme hakimi, Yeşilçimen'i, aldığı her biri 470 TL değerinde olan M harfi ve diğer çalınan harflerin bedeli olan toplam 3 bin 760 TL'yi ödeme koşuluyla serbest bıraktı.

'NİTELİKLİ HIRSIZLIK'

Davanın karar duruşmasında Murat Yeşilçimen pişmanlık duygularını dile getirirken tutuksuz sanık Semih Aydın ise suçsuz olduğunu belirtip beraatini talep etti. Duruşmada müşteki olarak bulunan Büyükşehir Belediyesi avukatı ile sanık avukatlarını dinleyen mahkeme hakimi, her iki sanığı "Nitelikli hırsızlık"tan 4’er yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, suçun gece işlenmesi nedeniyle cezayı artırarak 6 yıla çıkardı. Mahkeme hakimi, Yeşilçimen'in, kovuşturma aşamasında çalınan harflerin masrafını karşılaması nedeniyle cezasını 3 yıla düşürdü. Semih Aydın'ın cezasında ise cezayı ödemeyip etkin pişmanlıktan yararlanmadığı için indirim yapılmadı. (DHA)

Öne Çıkanlar