Mizah dünyasına 'Muhtar' geliyor

Mizah dünyasına 'Muhtar' geliyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Kasım 2019 07:30
A+ A-
Politik mizahın sesi bu kez Cumhuriyet gazetesinden yükselecek. Karikatürist Kemal Gökhan Gürses, 'Muhtar' sayfasıyla, mizahı yeniden Cumhuriyet okurlarıyla buluşturmaya hazırlanıyor.

Emre ÜNSALLI


GÜNCEL - Mizahın gücü, bu kez Cumhuriyet gazetesi sayfalarından yükselmeye hazırlanıyor.

1978 yılında bu güne bir çok dergi ve gazetede karikatür çizip, mizah sayfaları hazırlayan önemli karikatüristlerimizden Kemal Gökhan Gürses, 23 yıl aradan sonra mizahı yeniden Cumhuriyet okurlarıyla buluşturuyor.

Cumhuriyet gazetesinde haftada bir yayınlanacak mizah sayfası 'Muhtar'ı projenin mimarı Kemal Gökhan Gürses Artı Gerçek'e anlattı.

'MUHTAR', EDEPLİ BİR ŞEKİLDE SALDIRACAK'

Kemal Gökhan Gürses, mizahın en doğru biçimde ifade edilebilecek yerlerden biri olarak tarif ettiği Cumhuriyet gazetesi sayfalarında yer alacak 'Muhtar'ın, diğer mizah dergilerinden ya da mizah sayfalarından farklı olarak, biraz ‘edepli’ ama saldırgan bir üslubu olacağını söylüyor:

"Bu sayfanın başlangıçtaki çizer-yazar ekibi süreç içerisinde daha da zenginleşecek, gündelik hayat üzerine ağırlıklı olarak işlerin yer aldığı bir mizah sayfası olarak planlıyoruz. Fakat elbette zaman zaman içerisinde bildiğimiz politik portrelerin de yer alması kaçınılmaz gibi görünüyor. Diğer mizah dergilerinden ya da mizah sayfalarından farklı olarak, biraz ‘edepli’ ama saldırgan bir üslupla davranacağız. Edepli derken, edebiyatın en güzel formlarından bir tanesi olan küfrü içermeyecek bir çalışma hedefliyoruz."

ŞİMDİLİK HAFTADA BİR YAYINLANACAK

Şimdilik haftada bir gün yayınlanacak 'Muhtar', gelecekte karşımıza daha da büyüyerek 'Kaymakam', hatta 'Vali' olarak bile çıkabilir. Zira Gökhan Gürses, bunun umudunu taşıyor:

"Haftada bir sayfa olarak başlıyoruz. Neye evrileceğini bilmiyorum ama belki bir süre sonra daha da genişleyebilir. Bir ek ya da bir mizah dergisi olarak karşınıza çıkabilir. Bunun umudu var. Bunun potansiyeli de varsa eğer, zaten kendiliğinden gelişebileceğini düşünüyorum."

'Muhtar', mizahın gücünü basın özgürlüklerini genişletmek için de kullanacak. Tarafsız medyanın giderek azaldığı Türkiye'de bir ada gibi duran Cumhuriyet gazetesi 'Muhtar'la birlikte daha etkili bir gazete olacak. Kemal Gökhan Gürses de, gerçek gazete okumak isteyen okurun Cumhuriyet'te bir araya geleceğini öngördüğü için mizahın Cumhuriyet'e çok yakışacağını söylüyor:

"Basın özgürlüklerinin mümkün olduğu kadar genişlemesine katkı sağlamak için çalışacağız.  Zaten sınırlı sayıda mevcut, tarafsız yayın yapan gazetelerden bir tanesi Cumhuriyet'e mizahın çok yakışabileceğini düşündük. Bu alanı genişletmek, Cumhuriyet’in de okur sayısını arttırmak için el birliği ediyoruz. Bu dönemde aslında bir anlamda dayanışma adına ben bu sayfanın yapılmasını çok önemsiyorum. Cumhuriyet gazetesinin tirajı hızlı bir şekilde yükseliyor. Özellikle son medya satın almaları nedeniyle gerçek gazete okumak isteyen okurun burada toplanabileceğini öngördüm. Ve buna bağlı olarak da burada etkin bir mizah sayfası yapmayı arkadaşlarımızla birlikte planladık."

İyi bir çizer - yazar ekibiyle kolları sıvayan Kemal Gökhan Gürses, bir süre sonra mizahın ve karikatürün 'marka' isimlerinin de 'Muhtar'a katılacağını söylüyor:

"Güzel bir çizer-yazar ekibimiz var. Bunu değişken ve çeşitli olmasını hedefliyoruz. Tanınmış kimi ‘marka’ yazar ve çizerlerin burada bizlerle buluşacağını, mevcut ekibimizin çok modern bir anlatım diline sahip olduğunu bu anlatım dilini kendi içinde daha da geliştireceğini düşünüyorum. İsim babası Hayko Bağdat olan  'Muhtar' basına ve mizah tarihine hayırlı olsun." (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar