Murat Kurum'un 'verdiği sözü tutmadığı' iddiası: Ankara'daki TOKİ dökülüyor

Murat Kurum'un 'verdiği sözü tutmadığı' iddiası: Ankara'daki TOKİ dökülüyor
Murat Kurum’un bakanlığı döneminde yapımına başlanan Ankara Yenimahalle’deki Yakacık TOKİ Konutları’nda söz verilmesine karşın doğalgaz ve su abonelikleri verilmedi. Hak sahipleri sorunlarının çözülmesini istiyor.

Artı Gerçek - AKP tarafından İBB adayı gösterilen eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un döneminde yapımına başlanan Ankara Yenimahalle’deki Yakacık TOKİ Konutları’nda oturanlar zor durumda.

İhaleye 2020 yılında çıkan ve 15 Ocak 2024 tarihinde anahtar teslimi başlanan konutların sahiplerine, söz verilmesine karşın doğalgaz ve su abonelikleri verilmedi. Konut sakinleri, dairelerinde çalışan tek aboneliklerinin elektrik olduğunu, onu da kendi şartlarıyla elde ettiklerini belirtti.

'OTURULACAK GİBİ DEĞİL'

Cumhuriyet'in haberine göre; hak sahipleri, su olmadığı gibi bazı dairelerde musluk ve giderlerin de bulunmadığını söyleyerek evlerine su taşımak zorunda kaldıklarını ifade etti. Bazı binalarda asansörlerin de çalışmadığı söylenirken, konutlarda oturan bir kişi, “Ocak ayında konutlar bize teslim edildi ama hiçbir karşılığı yok. Çünkü oturulacak gibi değil. İşin en kötüsü de muhatap olacak kimse bulamıyoruz. ASKİ’ye gidiyoruz, topu firmaya atıyor. Firmaya gidiyoruz topu TOKİ’ye atıyor. Biz sırtımızı kime dayayacağımızı şaşırdık” dedi.

ÖDEMELER SIRTLARINA BİNDİ

Aboneliklerin yapılmamasıyla birlikte dairelere yerleşemeyenlerden bazıları hâlâ başka dairelerde kirada oturduklarını belirterek, “Hem kira ödüyoruz hem buranın taksidini ödüyoruz, hem oturduğumuz yerin hem de buranın aidatını ödüyoruz. Hem de abonelikleri ödüyoruz. Artık nereye, ne ödeyeceğimizi şaşırdık” diye konuştu. Yurttaşlar, doğalgaz konusunda da adım atılmadığını ve bekleyişlerinin sürdüğünü belirtirken “Gaz konusunda firma yetkililerinin keyfini bekliyoruz. Günlük bir, iki, üç daire halinde gaz vermeye çalışıyorlar ama çok yavaş ilerliyor. Daire içlerinde eksikliklerimiz var. Bu eksikliklerin bir an önce giderilmesi konusunda çok baskı yaptık. Eksikliklerimiz giderilmiyor” ifadelerini kullandı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar