Mustafa Destici 'Anadolu Fest' yasağını savundu: ‘Müzik festivali adı altında, şarap, bira festivali'

Mustafa Destici 'Anadolu Fest' yasağını savundu: ‘Müzik festivali adı altında, şarap, bira festivali'
Yayınlanma:
A+ A-
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, 12-15 Mayıs arasında yapılması planlanan festivalin Valilk tarafından iptal edilmesi kararını savundu.

Eskişehir Valiliği, açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü yürüyüş, oturma eylemi, stant, çadır kurma, afiş, pankart asma, konser, şenlik ve festival gibi etkinliklerin 10 Mayıs itibarıyla 15 günlüğüne yasakladı. 12 Mayıs – 15 Mayıs tarihleri arasında yapılması planlanan ‘Anadolu Fest’te bu yasak kapsamında iptal edildi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Eskişehir'de, İki Eylül Caddesi'nde esnaf ziyaretinde valiliğin aldığı karara ilişkin konuştu. Destici, "Müzik festivali, sanat adı altında bizim ahlakımızla, meşrebimizle, inancımızla, kültürümüzle uygun olmayan, gayri ahlaki diyebileceğimiz davranışları içinde yoğunluklu olarak barındıran bu tür faaliyetlerle ilgili şerhimiz var. Herkes belki bunu açıkça söyleyemeyebilir ama ben açıkça söylüyorum, daha net söyleyeyim: Müzik festivali adı altında, şarap, bira festivali, ne bileyim böyle haram olan şeylerin ya da davranışların sergilenmesi normalmiş gibi sanki orada iki günlük bir serbest bölge bu anlamda oluşturuluyor gibi bir organizasyonu şahsen memleketim, ülkem, milletim, insanım ve gençlerim için de uygun görmem" ifadelerini kullandı.

Destici konuşmasını şöyle tamamladı:

"Türkiye'nin bu anlamda hemen hemen her alanda insanlarının yaşadığı bir şehir olan bu kadar güzel bir şehri, güzel insanları olan bir kenti bizim bir iki işte müzik adı altında ya da başka adlar altında Eskişehir'i lekelemeye, Eskişehir'i bu tür hadiselerle kamuoyunda gündeme getirmeye kimsenin hakkının olmadığını düşünüyorum. Herkes Eskişehir'e sahip çıkmalı, Eskişehirliye sahip çıkmalı, vatandaşlarımıza sahip çıkmalı. Elbette ki öğrencilerimiz, gençlerimiz, toplumumuz eğlenebilir, eğlence düzenleyebilir, müzik festivali düzenleyebilir, sanat festivali, kültür festivali düzenleyebilir. Ama sınır neresi? Özgürlükler alanı içinde bu böyledir. Hiçbir özgürlük sınırsız değildir. Bir; başkasını rahatsız etmeyecek. İki; bunun yasal bir sınırı var. O yasal sınıra herkes uyacak. Üçüncüsü de bu toplumun, bu ülkenin genel ahlak ve inanç kurallarına, kültürüne, örfüne, adetine herkes saygı göstermek zorundadır."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar