Naci Görür: Türkiye’de hiçbir kurum depreme hazır değil

Naci Görür: Türkiye’de hiçbir kurum depreme hazır değil
Prof. Dr. Naci Görür, hükümet ve belediyenin iş birliğiyle İstanbul’u depreme hazırlaması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Görür, hükümet ve belediye için 'Ayrı telden çalınıyor' dedi.

Artı Gerçek-Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, beklenen İstanbul depremi için zamanın çok daraldığını ancak kentte hummalı bir çalışma görülmediğini belirterek, “Belediye ve hükümetin iş birliğiyle İstanbul’u depreme hazırlaması lazım. Ama hep ayrı telden çalınıyor maalesef” dedi.

39. TÜYAP Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapsamında Büyükçekmece Belediyesi’nce düzenlenen “Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm” konulu söyleşide Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür konuşmacı olarak katıldı.

Prof. Dr. Naci Görür, son zamanlarda yaşanan depremler ve bu depremlerin beklenen İstanbul depremine etkileri ve depreme hazırlık çalışmaları hakkında gözlemlerini paylaştı.

Görür, Türkiye’de hiçbir kurumun depreme hazır olduğuna inanmadığını belirtti. Görür, “Elektrik enerjisi ve İGDAŞ ile konuştuğunuz zaman “bizim her şeyimiz tamam, biz hazırız” diyorlar. Ben Türkiye’de hiçbir kurumun depreme hazır olduğunu görmedim” ifadelerini kullandı.

‘HÜKÜMETLE BELEDİYE KOL KOLA VERMEZSE İSTANBUL’U DEPREME HAZIRLAYABİLİR MİSİNİZ?’

DHA’da yer alan habere göre belediye ve hükümetin birlikte İstanbul’u depreme hazırlaması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Görür şunları ifade etti:

“Hani bizim hayat yolları dediğimiz kanalizasyon, içme suyu, ulaşım, iletişim güya 99’dan beri hazır. Ama son küçük bir deprem oldu yine telefonlar bütün iletişim sistemleri işe yaramadı. Ve ben onlardan öyle bilgi alamıyorum, bir şey de söylemiyorlar. Bir hükümetle belediye kol kola vermezse İstanbul’u depreme hazırlayabilir misiniz? Çocuk musunuz ya? Böyle şey olabilir mi? Peki benim halkım buna nasıl müsaade eder, nasıl hoş görür bunu?

‘İSYAN DA EDİYORUM, SÖYLÜYORUM AMA YAPACAK BİR ŞEY YOK’

Yani belediye ve hükümetin birlikte iş birliğiyle İstanbul’u depreme hazırlaması lazım. Ama hep ayrı telden çalınıyor maalesef. Bir bilim adamı olarak bunu görüyorum. İsyan da ediyorum, söylüyorum ama yapacak bir şey yok. Şimdi dolayısıyla onu ben bilemiyorum. Büyük bir ihtimalle daha önce olduğu gibi elektrikler kesilecektir umarım dedikleri gibi uzun sürmesin. Ama aynı şey su için de geçerli. İstanbul’da mesela bugün İSKİ yüzde 90 kapasite ile su tedariki yapıyorsa Allah korusun yarın o yüzde 30’a düşse ne yapacağız? Ne yapacağız ya? Deprem, deprem bu! Yangını bir tarafta, kirliliği bir taraftan inanılmaz şeyle olabilir. Su olmadığı zaman nasıl yaşanır?”(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar