'Nefret iklimi pek çok suça yol açabilir'

'Nefret iklimi pek çok suça yol açabilir'
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne yönelik Beşiktaş'ta 'Yahudi asıllı Barzani' pankartı asıldı. HDP Milletvekili Garo Paylan, bu suçu işleyenlere ceza verilmesi gerektiğini söyledi.

İSTANBUL - Nefret ikliminin nefret suçu doğurduğunu belirten HDP Milletvekili Garo Paylan, bu suçu işleyenlere ceza verilmesi gerektiğini söyledi.

‘NEFRET İKLİMİ NEFRET SUÇUNU DOĞURUR’

Bağımsızlık referandumuna AKP'nin büyük bir düşmanlık beslediğini belirten HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, "İsrail devleti bu halkların kendi kaderini tayin hakkı gereği saygı duyarak destek verdi. Bu destek nefret söylemine dönüştü. Bugün Balmumcu'da 'Yahudi Barzani' denilerek her iki halka da nefret söylemi gerçekleştirilmiştir. Bu nefret iklimini de maalesef AKP iktidarı yaratmıştır" dedi. Nefret ikliminin nefret suçlarını doğurduğunu belirten Paylan, "Azınlık toplulukları üzerinden nefret suçu olmaması için AKP hükümetinin ivedilikle bu suçları yapanlara cezalar vermesi gerekir. Aksi durumda bu iklim pek çok travma ve pek çok suça yol açabilir. El birliği ile siyaset kurumunun devreye girmesi gerekir" dedi.

'TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

İstanbul Valisi ve İçişleri Bakanı ile görüştüğünü ifade eden Paylan, "Takipçisi olacağız, takipçisi olmazsak suçlar ortaya çıkabilir. İçişleri Bakanlığı da takipçisi olmalıdır" şeklinde konuştu.

Öne Çıkanlar