'Neval bebek annesiz büyüyor'

'Neval bebek annesiz büyüyor'
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 22:41
A+ A-
Evine yapılan baskınla öldürülen Remziye Bor’un ölümünün üzerinden 2 yıl geçerken, kızı Neval de annesiz büyüyor.

GÜNCEL- Evine yapılan baskınla öldürülen Remziye Bor’un ölümünün üzerinden 2 yıl geçerken, kızı Neval de annesiz büyüyor. Onu büyüten halasına 'Anne' diye seslenen Neval bebek, babası İrfan Bor’u ise sadece cezaevinde görebiliyor. Van'ın İpekyolu ilçesi Hacıbekir mahallesinde, 18 Mayıs 2016 tarihinde polisler tarafından evine yapılan baskın sonucu 7 buçuk aylık hamileyken vurularak hayatını kaybeden Remziye Bor'un (27) ölümü üzerinden 2 yıl geçti.

Bor’un ölümüne ilişkin Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilirken, kamu görevlileri hakkında açılacak davanın önü kapatıldı. Olayın ardından Bor’un eşi İrfan Bor da, 'örgüt üyesi olmak' iddiasıyla tutuklandı. Bor'un vurulduktan sonra sezeryanla alınan bebeği Neval ise, 2 yaşına annesiz giriyor.  
 
HALASINA ANNE DİYE SESLENİYOR
 
Yakınları tarafından sahiplenen Neval bebek, en çok da 19 yaşındaki halası Elif’e bağlılık duyuyor. Doğduğu ilk günden bu yana babaannesi Kıymet Bor ve halası Elif’in baktığı Neval bebek, tüm yaşananlardan habersiz büyüyor. Halası Elif’le uyuyan, onunla parka giden Neval bebek, onu annesi sanıyor. 
 
‘ANNESİNİN MEZAR TAŞINI SARILARAK ÖPTÜ’

 
Acının ve yasın hala geçmediğini söyleyen babaanne Kıymet Bor, Neval bebeğin sesi ve gülüşünün kendilerine neşe kaynağı olduğunu belirtti. Annesi Remziye Bor’un çocukluğuna benzediğini dile getiren babaanne Bor, Neval’in babasını da cezaevinde tanıdığını kaydetti. 
 

Torununu annesinin mezarına iki kez götürdüğünü ifade eden babaanne Bor, Neval bebeğin annesinin mezar taşına sarılarak öptüğünü belirtti. Bor, "Mezara götürdüğümüzde 'bak senin annen burada' dedik. Bu sözleri duyunca ağlamaya başladı ve bir türlü susturamadık. Sonra öyle usulca gitti, annesinin mezar taşından öptü. Eve getirinceye kadar hiç susmadı, mezarlıktan zar zor getirdik. Anne kokusunu bir kez bile alamadı. Annesini mezar taşından fotoğraflardan tanıyor. İstemez miydik o da bütün çocuklar gibi annesi ve babasıyla büyüsün. Ama hiçbir şey onların hayalleri gibi olmadı" dedi.  
 
NE OLMUŞTU?
 
Remziye Bor, Van'ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir mahallesinde 19 Nisan 2016'da evine baskın yapan özel harekat polisleri tarafından vurularak ağır yaralandı. Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’ne kaldırılan Bor'un vücudunun büyük bir kısmında felç oluştu ve bu süre içinde 2 kez ameliyat edildi. Bor, müdahalelere rağmen 17 Mayıs 2016’da yaşamını yitirdi.
 
Vurulduğunda 7 aylık hamile olan Bor'un bebeği Neval ise, 25 Nisan'da sezaryenle alındı. Olay sonrası Remziye Bor’un eşi İrfan Bor'un da aralarında bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. Mahkemeye sevk edilen 8 kişiden 5’i serbest bırakılırken, İrfan Bor, Lokman Abi ve Ciwan Yemen, "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanarak, önce Van M Tipi daha sonra da Van F Tipi Cezaevi’ne gönderildi. 
 

2 Aralık 2016 tarihinde Remziye Bor’un ölümüne ilişkin tamamlanan iddianamenin ek kararında öldürüldüğünde 7 aylık hamile olan Remziye Bor için savcılık, 'kovuşturmaya yer yok' diyerek, kamu görevlileri hakkında yürütülecek soruşturmanın önünü kapattı. Böylelikle Remziye Bor’un ölümü de yüzlerce 'Faili meçhul' dosyanın arasında yerini aldı. Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Bor’un eşi İrfan Bor’a da 23 Kasım 2017 tarihinde 'Örgüte üye olmak' iddiasıyla 7 yıl 6 ay ceza verildi. (MEZOPOTAMYA AJANSI)

Öne Çıkanlar