Öğretmen 'günah' diye ismini yasakladı

Öğretmen 'günah' diye ismini yasakladı
İstanbul'daki bir ilköğretim okulunda öğretmenin İrem ismini 'günah' olduğu gerekçesiyle yasakladığı öne sürüldü.

HABER MERKEZİ - İstanbul Beykent Adem Çelik İlköğretim Okulu'nda bir öğretmenin, 'İrem' ismini günah diye yasakladığı öne sürüldü. 

İstanbul Beykent Adem Çelik İlköğretim Okulu'nda yaşanan olay, Ekşi Sözlük üzerinden bir öğrenci velisi tarafından duyuruldu. Sosyal medyada gündem olan konuyu CHP Meclis'e taşıdı.

Olay Ekşi Sözlük'te şöyle anlatıldı: "İstanbul Beykent Adem Çelik İlköğretim Okulunda 4. sınıf öğretmeni bu sene yeni geldi okula. İlk günler oğlum 'Anne lütfen gelirken dövmelerini kapa gözükmesin' gibi şeyler diyordu. Allah allah diyordum, herhalde öğretmen kapalı diye çocuk çekindi diye düşündüm, pek önemsemedim. Fakat günler geçtikçe oğlum okula gitmek istemedi. Bugün olayları tam olarak öğrendim. sıkıntı sadece benim oğlumda değilmiş" 

'SAHTE CENNET DEMEK GÜNAH'

Veli olay ve öğretmene yönelik iddialarını söyle sürdürdü: "Öğretmen, 'Hasta olup okula gelmezseniz beyniniz küçülür, dersleri anlamazsınız'  gibi cümleleri gün içinde sürekli tekrarlayan bir öğretmen. Direk bir velinin sınıf grubuna attığı mesajı yazıyorum; "Öğretmen kızımın adının söylenmesini yasaklamış. İrem sahte cennet demekmiş. 2017 yılında bir ismin günah olduğunu söyletip yasaklatıyor."

CHP KONUYU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Konuyu CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok TBMM Gündeminde taşıdı. Altıok, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle verdiği TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde  "İddialar çok vahim. Konunun derhal açıklığa kavuşturulması gerekiyor. İddialara göre bu öğretmen İrem isminden rahatsızlık duyduğu için sınıfta öğrencisinin adının söylenmesine yasak koyuyor. Sadece bununla da kalmıyor bu öğretmen. ‘Köpek olan eve melekler giremez, bebeklerin ismini babaanne koyar başkası koyarsa günaha girer, hasta olup okula gelmezseniz beyniniz küçülür’ gibi ifadeler kullanmış. Birçok velinin konudan rahatsızlık duyarak okul yönetimine şikayet ettiği bilgisi de geldi. Bazı çocukların annelerine bu öğretmenin korkutmaları nedeniyle ‘anne okula gelirken dövmeni kapat, gözükmesin’ dediği de belirtiliyor. Bu öğretmenin derslere girmesinden sonra birçok öğrencinin de notları düşmüş" dedi.

Altıok’un önergesinde sorular şu şekilde yer aldı;

- İstanbul Beykent Adem Çelik İlköğretim Okulunun 4. Sınıf öğretmeni H.P. hakkında yazılan iddialar doğru mudur? Doğruysa konuyla ilgili olarak idari soruşturma başlatılmış mıdır?

-Konuyla ilgili olarak veliler tarafından okul yönetimine ve ilçe milli eğitim müdürlüğü ya da il milli eğitim müdürlüğüne yapılan şikayet sayısı kaçtır. Ne zamandan beri bu şikayetler devam etmektedir? Bakanlık bu konu hakkında hangi adımları atmıştır?

-H.P. isimli öğretmenin pedagojik formasyonu bulunmakta mıdır? Varsa bu formasyonu nereden almıştır? Yoksa, öğrencilerin derslerine bu şekilde nasıl girmektedir?

- Okullarda bu ve buna benzer olayların yaşanmaması için hangi denetimleri ne sıklıklarda ve ne şekillerde gerçekleştiriyorsunuz? Bu ve buna benzer olayların yaşanmaması ve çocuklarımızın korunması için ne tür önlemler alıyorsunuz?

Öne Çıkanlar