Olağanüstü itiraz süreci 14 Nisan'a kadar sürecek

Olağanüstü itiraz süreci 14 Nisan'a kadar sürecek
YSK'ye yerel seçimlere dair olağan itirazlarda süre tamamlandı, olağanüstü itiraz süreci 14 Nisan'a kadar sürecek.

Artı Gerçek - Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) il seçim kurullarından çıkan kararlara karşı yapılan olağan itirazlar için süre tamamlandı. Yerel seçimde kesin olmayan sonuçlara göre; CHP 35, AKP 24, DEM Parti 10, MHP 8, Yeniden Refah Partisi 2, Büyük Birlik Partisi (BBP) 1, İYİ Parti ise 1 şehirde belediye başkanlığı kazandı.

Oy sayımının tamamlanmasının ardından ilçe ve il seçim kurulları ile YSK’ya itiraz süreci başladı. Sonuçlara ilişkin ilçe seçim kurullarına 2 Nisan 15.00’e kadar, il seçim kurullarına 5 Nisan 17.00’ye kadar, YSK’ye ise 10 Nisan 17.00’ye kadar itirazlar iletildi. YSK’ye sadece il seçim kurulu ve il birleştirme tutanaklarına karşı itiraz yapılabildi.

81 İTİRAZ SONUÇLANDI

YSK'de şu ana kadar il, ilçe ve belde seçimleri için toplamda 81 itiraz sonuçlandırıldı. İtirazların 18'i AKP’den gelirken bunların 17'si reddedildi, 1'i kabul edildi.

CHP’nin 24 itirazının tamamı reddedildi. MHP'nin 9 itirazının tamamı reddedildi. DEM Parti’nin YSK’ya yaptığı 12 itiraz başvurusundan ise biri Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi olmak üzere 2'si kabul edildi.

Yeniden Refah Partisi’nin 9, Büyük Birlik Partisi’nin 4, İYİ Parti'nin 1, Vatan Partisi'nin 1 itirazı reddedildi. Ayrıca 3 belde için yapılan itirazlar da reddedildi.

7 Nisan’da başlayan olağanüstü itiraz süreci ise, 14 Nisan Pazar gününe kadar sürecek. YSK’nin itirazları değerlendirmesinin ardından kesin seçim sonuçlarının açıklanması beklenecek. (MA)

Öne Çıkanlar