Satışları ilk kez düşüşe geçen Tesla, Almanya'daki fabrikasında 400 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor

Satışları ilk kez düşüşe geçen Tesla, Almanya'daki fabrikasında 400 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor
Dünya genelinde fiyatlarını düşüren ve en ucuz aracını Türkiye'de satışa çıkaran Amerikan şirketi, Berlin'de bulunan giga fabrikasında 400 çalışanını işten çıkarmayı planlıyor.

Artı Gerçek- ABD'li yüksek teknoloji devi Elon Musk'ın kurucusu ve CEO'su olduğu elektrikli araç üreticisi Tesla'nın, Almanya'nın başkenti Berlin yakınlarındaki Grünheide'de bulunan giga fabrikasında 400 çalışanı işten çıkarmayı planladığı belirtildi.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERE TALEP ZAYIFLADI

Tesla Şirketinden yapılan açıklamada, elektrikli otomobiller için şu anda küresel olarak zayıflayan talebin Tesla'yı da zorluklarla karşı karşıya bıraktığına dikkat çekildi.

Açıklamada, Tesla'nın Avrupa'daki ilk fabrikasında 400 kişinin işten çıkarılmasının planlandığı, bunun zorunlu işten çıkarma yerine gönüllü bir programla yapılmasının amaçlandığı aktarıldı. Gönüllü işten çıkarmalar için Almanya'daki giga fabrikasının iş konseyi ile görüşmeler yapıldığı belirtildi.

Giga fabrikasında 12 binden fazla kişi çalışıyor. Geçen hafta da fabrikanın yaklaşık 300 geçici işçisiyle yollarını ayıracağı açıklanmıştı. Tesla, bu ay küresel iş gücünde yaklaşık yüzde 10 azaltma yapacağını duyurmuştu.

SATIŞLARI İLK ÇEYREKTE 2020'DEN BERİ İLK KEZ DÜŞTÜ

Tesla'nın nisan ayında açıkladığı 2024'ün ilk 3 ayına ilişkin araç üretim ve teslimat verilerine göre, şirketin otomobil teslimatları ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.5 geriledi ve 2020'den bu yana yıllık bazda ilk kez düşüş gösterdi. Tesla'nın bu yıl ilk çeyrekte teslimatını yaptığı araç sayısı 386 bin 810 oldu. Piyasa beklentisi bu sayının 450 bin civarında olacağı yönündeydi. Tesla'nın ilk çeyreğe ilişkin finansal sonuçlarını da bugün açıklaması bekleniyor. (AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar