Tüm söyledikleri yanlışlanan Oytun Erbaş'tan savunma: Türk geni demedim

Tüm söyledikleri yanlışlanan Oytun Erbaş'tan savunma: Türk geni demedim
Erbaş'ın virüsün yayılımı ve maske kullanımına ilişkin değerlendirmeleri yanlışlandı.

Türkiye'de Coronavirus'ün yeni konuşulduğu dönemde, gen farkını öne sürerek, "Ben Türkiye'nin çok az etkileneceğini düşünüyorum" diyen Oytun Erbaş kendisini savundu.

Yaptığı değerlendirmeler yanlışlanan ve uzmanlar tarafından açıklamaları tepki çeken Fizyoloji Uzmanı Doç. Dr. Oytun Erbaş, sözlerinin çarpıtıldığını iddia ederek kendisini savundu.

'MEDYA ÖYLE YANSITTI'

CNN Türk'te yayınlanan Sorgu Sual programına konuk olan Erbaş, "Coronavirüs Türkiye'de genlerden dolayı salgın yapmaz. Türk geni demedim, Türkiye'de dedim. Bakabilirsiniz. Medya onu öyle yansıttı" dedi.

Erbaş'a bu sözünün hâlâ arkasında olup olmadığı sorulduğunda ise "Genetik yapımız farklı, onun için ben Türkiye'de bu kadar büyük bir salgın beklemiyorum dedim" yanıtını verdi.

NE OLMUŞTU?

Fizyoloji uzmanı Doç. Dr. Oytun Erbaş, Coronavirüs pandemisinin ilk dönemlerinde, "Virüsün Türkiye’ye gelmesi durumunda hızlı bir yayılım beklemiyorum. Burada gen farkı çok önemli. İki tane makale var bununla ilgili. İnsanların genetik özellikleri farklı olduğu için Asyalıları, beyaz ırkı ve siyah ırkı farklı etkilediği çok net olarak biliniyor. Türkler Asya ırkı ama bize biraz da Akdeniz'den de gen gelmiş. Biz biraz Macaristan, Rumen grubundan da gen almışız. Daha karışık bir gen grubuyuz. Ben Türkiye'nin çok az etkileneceğini düşünüyorum" diye konuşmuştu.

"Maske takmaya gerek yok" diyen Erbaş, "Çünkü maske nemle ıslanıyor. Virüs üstünde daha çok birikir. Maske bırakın önlemeyi hasta olmayı bile kolaylaştırabilir" iddiasında da bulunmuştu.

Öne Çıkanlar