Özel hastanelerde ek ücret şikayetleri artıyor: Hastalardan yüzde 200 ve ötesi ek ücret alınıyor

Özel hastanelerde ek ücret şikayetleri artıyor: Hastalardan yüzde 200 ve ötesi ek ücret alınıyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Eylül 2022 10:46
A+ A-
Dr. Ergün Demir, ‘Vatandaş can derdine düşmüşken özel sağlık kuruluşları hastalardan yüzde 200 ve ötesi ek ücret alıyor. Sağlık Bakanının açıklamaları gerçeği yansıtmıyor’ dedi.

Sağlıkta özelleştirme politikaları vatandaşın en temel haklarından olan sağlığa erişimini zorlaştırırken, özel hastane acil servislerinin, yurttaşlardan yüksek miktarlarda para talep etmesine dair şikâyetlerin arttığı belirtildi.

AKP iktidarının kent merkezlerindeki kamu hastanelerini şehir hastanelerinin kurulmasını gerekçe göstererek kapatmasıyla acil hastalar özel hastanelerin insafına terk edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bütün hastanelerde acil servis hizmetlerinin ücretsiz olduğunu ve özel hastanelerin de bu kural doğrultusunda işlem yapması gerektiğini söylerken, buna karşın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) il müdürlüklerinin şahıs ödemeleri bölümüne iletilen dilekçelerin büyük bir bölümünü, özel sağlık kuruluşlarının kanser hastaları ile acil servise başvuran hastalardan ilave ücret alması hakkındaki şikâyetler oluşturuyor.

‘BAKANIN AÇIKLAMALARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR’

İzmir Tabip Odası Üyesi Dr. Ergün Demir, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Sağlık Uygulama Tebliği’nin (SUT) ilgili maddelerini hatırlatarak "Acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri için hiçbir ilave ücret alınamaz. Ancak vatandaşlar can derdine düşmüşken birçok özel sağlık kuruluşu, hastalardan yüzde 200 ve ötesi ilave ücret almakta. Sağlık Bakanının açıklamaları gerçeği yansıtmamaktadır" dedi.

‘SAĞLIKÇILAR HASTANEDE ‘PATRON’ BASKISI ALTINDA’

Dr. Demir, acil servislerinde çalışan sağlık çalışanlarının da "patron" baskısı altında olduğunu vurguladı. Demir, "Birçok hekim, görevlerini genelge ve mevzuata, iyi hekimlik değerlerine uyarak vicdanın sesiyle yapmaya çalışırken bir taraftan da işletme sahiplerinin ilave ücret alınması yönündeki baskısı altında kalıyor" dedi.

‘SAĞLIK BAKANLIĞI İLAVE ÜCRET ALINMASININ YOLUNU AÇTI’

Sağlık Bakanlığı’nın acil hastalardan ilave ücret alınmamasına ilişkin SUT’ta herhangi bir değişiklik yapılmadığını belirten Dr. Ergün Demir, "Aksine acil servislerde hangi koşullarda ilave ücret alınabileceğine ilişkin kurallara dair yeni düzenlemeler yapıldı. Acil servislerden kabul edilerek doğrudan uygulanan acil girişimsel işlemler ile 24 saat sonra hastaya veya hasta yakınına Acil Halin Sona Ermesine İlişkin Bilgilendirme Formu’nun imza karşılığı verilmesi ile ilave ücret alınabilmesinin yolu açılmıştır" dedi.

Öne Çıkanlar