Özel sektör öğretmenleri: Taban maaş hakkımızı istiyoruz

Özel sektör öğretmenleri: Taban maaş hakkımızı istiyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
Dünya Öğretmenler Günü'nde Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası üyeleri taleplerini dile getirdi.

Artı Gerçek - Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası üyesi öğretmenler, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, hak taleplerini duyurmak için Kadıköy'de Süreyya Operası önünde bir araya geldi.

Öğretmenler, burada yaptığı basın açıklamasında, taban maaş haklarının karşılanmasını, 5580-9/2. maddenin yeniden yasalaşmasını istediler, güvenceli iş ve güvenceli gelecek taleplerini dile getirdiler.

'BİNLERCE ÖĞRETMEN ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA ÇALIŞIYOR'

"Asgari Ücrete ya da Asgari Ücretin Altında Maaşlara Çalıştırılıyoruz!" denilen açıklamada, "Özel öğretim kurumlarında patronların kâr hırsı sebebiyle yıllardır düşük olan öğretmen maaşları, yükselen enflasyon karşısında tamamen erimiştir. Binlerce öğretmen asgari ücretin altında maaşlarla yasa dışı şekilde çalıştırılırken yüz binlerce öğretmenin maaşı asgari ücret düzeyinde kalmıştır." denildi.

Öğretmenler, haftada 50-60 saat derse girmenin, resmî tatil günlerinde çalışmanın yıllar içinde normalleştiğini belirtti. Açıklamada "insani olmaktan uzak mesai koşullarında çalışmak, öğretmenler için mesleğe yabancılaşmanın ve tükenmenin temelidir. Az sayıda öğretmenle çok öğrenciye eğitim vermeyi hedefleyen kurumlar, denetimsizliği fırsat bilerek öğretmenlere yoğun ders programlarını ve iş yeriyle sınırlı kalmayan çalışma sürelerini dayatmaktadır." denildi.

Açıklama, "yasadan çıkarılan taban maaş hakkımızı sonuna kadar savunacağız." denilerek bitirildi.

Öne Çıkanlar