Özen: Bana saldırının arkasında AKP var!

Özen: Bana saldırının arkasında AKP var!
Almanya’da yaşayan tanınmış Kürt boksör İsmail Özen düzenlediği basın toplantısında kendisine yönelik saldırının arkasında MİT’in olduğunu...

Almanya’da yaşayan tanınmış Kürt boksör İsmail Özen düzenlediği basın toplantısında kendisine yönelik saldırının arkasında MİT’in olduğunu açıkladı.

GÜNCEL – Almanya’nın Hamburg kentinde basın toplantısı düzenleyen Özen, geçtiğimiz yıl 23 Temmuz’da kendisine yapılan saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Özen’in Hamburg kentinde düzenlediği basın toplantısını çok sayıda Alman medya kuruluşu izledi.

Özen, açıklamasına 23 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan saldırıyla ilgili şu bilgileri verdi:

‘ABLAMIN OĞLUNU REHİN ALDILAR’

"23 Temmuz 2016 tarihinde ablamın oğlu oturduğu evin sokağında beş on kişi tarafından kıstırılarak, bir bakıma rehin alınarak kendisinden bana telefon etmesi ve olay yerine gelmem isteniyor. Söz konusu tarihte 16 yaşında olan yeğenim bana telefon ederek sokakta kıstırıldığını, benim olay yerine gitmemi ve kendisine yardım etmemi istedi. Bunun üzerine olay yerine ulaştığımda Türkçe konuşan bu kişilerin bana pusu kurduğunu gördüm. Ellerinde bıçakla üzerime saldırdılar. Kendimi savundum ve bana zarar vermelerine izin vermedim."

Olayın polis ve yargıya intikal ettiğini söylen Özen, "saldırının arkasında AKP hükümeti var. Bu süreçte elde ettiğimiz önemli bilgiler var. Ancak yargı süreci ve polis soruşturması devam ettiği için bilgileri paylaşamıyoruz" dedi.

‘BENİ ÖLDÜRMEK İÇİN PUSU KURDULAR’

MİT’le ilişkili kişilerin kendisini öldürmek için pusu kurduğunu belirten Özen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu bir suikast planı ve girişimiydi ancak başarılı olamadılar. Bunun sıradan bir olay olmadığını daha sonra ortaya çıkan bilgilerden biliyoruz. Adını vermek istemediğim olayda kullanılan bir kişi savcılık ve polise gerekli bilgileri vermiştir. Aynı şekilde olayla ilgisi olmayan ne yazık ki arbedede yaralanan ve  Türk olmayan birinin aynı şekilde beyanları vardır. Polis isterse bu bilgileri ve isimleri paylaşabilir" dedi.

‘BENİ İLGİLENDİREN SALDIRGANLARDAN ÇOK ARKASINDAKİ GÜÇLERDİR’

Saldırganların MİT tarafından azmettirildiğini belirten tanınmış boksör, "MİT’in hakkımda bilgi topladığı, saldırıyı planladığı konusunda artık sadece şüphelerimiz değil, kanıtlarımız da var. 17 Aralık 2016’da Hamburg’da polis tarafından gözaltına alınan Mehmet Fatih Sayan'ın benimle birlikte bir çok kişi hakkında istihbarat topladığı ve kendisinin bir ölüm listesi hazırladığı medyaya yansıdı. Bu bilgi poliste de var. Türk ırkçılarının sosyal medya üzerinde beni hedef göstermelerini ve tehdit etmelerini de saymıyorum" diye konuştu.

Özen devamla şunları açıkladı:

"Medyanın da yakından bildiği bir diğer gerçek ise AKP hükümetinin Almanya ve Avrupa’da yaşayan muhaliflerine yönelik saldırılar planladığı, bunu gizlemedikleri, bu amaçla Almanya’ya tetikçiler yolladıkları biliniyor."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Almanya’yı tehdid eden açıklamasını da hatırlatan Özen, Soylu hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

"İki-üç gün önce Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon’da yaptığı açıklama da Almanya’yı tehdit ederek, Almanya’nın muhalifleri iade etmemesi durumunda gereğini kendilerinin yapacaklarını açık açık söyledi. Bunun anlamı şu; Almanya’da bulunan ve kendilerinin hoşlanmadığı isimleri ya kaçırıp Türkiye’ye götürecekler ya da öldürülecekler. Paris’te yaptıkları gibi. Bu kişi hakkında buradan suç duyurusunda bulunuyorum."

Özen, bu saatten sonra Almanya’da her hangi bir cinayet işlenirse sorumlusunun AKP hükümeti, Erdoğan ve Süleyman Soylu olacağını belirtti.

‘HİTLER MERKEL Mİ, ERDOĞAN MI?’

Özen, Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya yönetimini Hitler dönemine benzetmesine de değinerek şunları söyledi:

"Almanya’da geçmişte acı olaylar olduğu doğrudur. Ancak Almanya geçmişiyle yüzleşmeyi başardı, demokratik değerleri oluşturdu. Peki Recep Tayyip Erdoğan yaptıklarıyla, geçmişiyle yüzleşecek mi? Bugün Hitler'in yolunu kimin izlediğini sormamız gerekmez mi? Yüz bin insan işini kaybetti, 140 gazeteci tutuklu, HDP eş başkanları, milletvekilleri, siyasetçiler hapiste. İnsanlar öldürülüyor. Geçmişte Hitlerin yaptıklarını kendisi yapıyor. Bu durumda Hitler kim?" diye sordu.

AKP medyasının son günlerde Almanya ile ilgili attığı manşetleri gösteren Özen, Bahçeli’nin, ‘Türkiye yanarsa Berlin’i yanar’ sözlerini örnek gösterdi.

‘HÜKÜMET VE POLİS ETKİN TEDBİR ALMALIDIR’

MİT’in Almanya’daki muhalifleri susturma, yok etme ve zarar verme planlarının olduğunu Almanya Anayasa Koruma Örgütü Başkanı Hans Georg Maassen'in de açıkladığını söyleyen Özen, siyasetçilerin, hükümetin ve polisin daha etkin tedbirler almasını istedi.

‘AKP TÜRK KÜRT ÇATIŞMASINI ALMANYA’YA TAŞIMAK İSTİYOR’

Özen, "AKP hükümeti Türkiye’deki çatışmayı, iç karışıklığı, kutuplaşmayı ve gerginliği Almanya’ya ya taşımak istiyor. Referandum öncesi Almanya’da Türk ve Kürtler arasında çatışmayı körüklüyor. Sünni Alevi nefretini yayıyor. Buna izin verilmemelidir" dedi.

‘ERDOĞAN ALMANYA’YA DA ZARAR VERİYOR’

Özen, "Erdoğan yönetimi artık sadece Türkiye’deki Kürtlere, demokrasinden yana olanlara değil, Avrupa'ya, Almanya’ya da zarar veriyor. Kendi çıkarları için yapamayacağı çılgınlık yoktur. Demokrasiye sahip çıkmak, Almanya’daki demokratik değerleri savunmak hepimizin ortak görevidir" diye konuştu.

Özen, demokratik değerlerin korunması için şunları söyledi:

"Ben yasalara, hukuka saygılı, demokratik değerlere inanan, şiddete karşı ve barışı savunan biriyim. Bu değerlerin korunması hepimizin ortak yaşamının güvencesidir. Bu olayda da yargının en adil kararı vereceğine ve gerçekleri ortaya çıkaracağına inanıyorum. Bu benim kişisel meselem değil, bir toplumun ve ülkenin meselesidir."

Öne Çıkanlar