Pasaport talebi beşe katlandı, ek mesai başladı

Pasaport talebi beşe katlandı, ek mesai başladı
İçişleri Bakanlığı, pasaport talebinin beş katlık artışla, günlük 48 bin seviyesine ulaştığını açıkladı. Aralık ayında pasaport randevu alınamadığı belirtilirken, bakanlık hafta içi ve hafta sonu ek mesai başlattı.

Artı Gerçek - Yıl sonu yaklaşırken, ocak ayında itibaren pasaport ücretlerinin ikiye katlanacak olmasının da etkisiyle talep patlaması oldu. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, pasaport başvuru taleplerinin karşılanabilmesi için ek mesai başlattı.

Genel müdürlük, bazı basın yayın organlarında yer alan "Aralık ayında pasaport randevusu bulunmadığına" dair haberlere ilişkin açıklama yaptı. Uzun yıllar boyunca 2 milyon civarında olan yıllık pasaport talebinin, bu yıl 10 Aralık itibarıyla 3 milyon 650 bini aştığı vurgulanan açıklamada, talebin yıl sonunda ise iki katını bulmasının beklendiği belirtildi.

Açıklamada, şöyle denildi: "Pandemi sonrası artan yoğunluk, yıl sonunun yaklaşması, dünyadaki çip krizi endişesi ve farklı nedenlerle önceki yıllarda günlük 8 bin olan pasaport talebinin 5 katlık artışla günlük 48 bin seviyesine ulaşmasına; üretim ve tedarik zincirindeki aksamalara rağmen hiçbir vatandaşımız mağdur edilmemektedir. Mağduriyeti önlemek ve talepleri en hızlı şekilde karşılayabilmek için hafta içi ile hafta sonu ek mesai yapılmaktadır. Kişi başı işlem süresi 8 dakikaya indirilmiş, randevu alım süresi 15 güne çıkarılmıştır. Ayrıca ek randevu kapasitesi oluşturulmak için randevusuna icabet edemeyecek vatandaşlarımızın yerine aynı gün içerisinde randevu alınabilmesine olanak sağlanmıştır." (DHA)

Öne Çıkanlar