Prof. Dr. Ergun Özbudun vefat etti

Prof. Dr. Ergun Özbudun vefat etti
Yayınlanma:
A+ A-
Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Ergun Özbudun, 86 yaşında öldü. Özbudun ölüm haberini Gelecek Partisi Antalya Milletvekili olan eşi Serap Yazıcı Özbudun açıkladı.

Artı Gerçek - Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Ergun Özbudun, 86 yaşında vefat etti. Gelecek Partisi Milletvekili ve Anayasa Hukuku Profesörü Serap Yazıcı Özbudun, eşi Ergun Özbudun'un vefat ettiğini duyurdu.

Özbudun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla “Çok değerli ustam, kıymetli hocam, gönlümün sultanı, can yoldaşım, biricik eşim Prof. Ergun Özbudun'u 1 Kasım 2023 saat 01.00 itibarıyla kaybettim. Yüce Allah onu cennetinin en güzel makamına kabul etsin ve bizi tekrar bir araya getirsin. Ruhu şad, mekânı cennet olsun” dedi.

Özbudun naaşı bugün Ankara Kocatepe Camii’nde öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazını takiben Karşıyaka Mezarlığı’na defnedilecek.

ERGUN ÖZBUDUN KİMDİR?

Prof. Dr. Ergun Özbudun 1937’de Ankara’da doğdu. Lisans ve doktorasını Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Özbudun, Chicago, Harvard, Princeton, Columbia, Georgetown ve Paris Sorbonne üniversitelerinde dersler verdi.

Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) üyeliği (1989-93) ve Milletlerarası Siyasal Bilim Derneği Yönetim Kurulu üyeliği (1979-1985) görevlerini yerine etti.

Lisans ve doktorasını Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamlayan Ergun Özbudun, 1988-2012 yılları arasında Bilkent Üniversitesi'nde öğretim üyesi oldu, Anayasa Hukuku ve Türk siyasal hayatı derslerine girdi.

2011-2012 eğitim öğretim yılında İstanbul Şehir Üniversitesi'nde yarı zamanlı olarak dersler verdi ve aynı yılın sonunda tam zamanlı olarak İstanbul Şehir Üniversitesi'nde göreve başladı.

2007 yılında, AKP'nin "sivil anayasa" ismini verdiği Anayasa taslağını hazırlayan akademisyen heyetinin başkanlığını üstlendi. Eşi Serap Yazıcı Özbudun da heyette yer aldı.

Avrupa Konseyi Hukuk Yoluyla Demokrasi (Venedik) Komisyonu'nun 1990 yılından beri üyesi olan Prof. Özbudun'un anayasa hukuku ve Türk siyasal hayatı ile ilgili Türkçe ve İngilizce birçok yayını vardır.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar